29
2022
2021-07-20

Zaprezentowali, jak dawniej wyglądały żniwa


W sobotę 17 lipca w Jabłonnie Lackiej Koło Gospodyń Wiejskich "Ligacze" Dzierzby Włościańskie wraz z współorganizatorami zorganizowali imprezę pod nazwą "Zarzynki", czyli uroczyste rozpoczęcie żniw.

Podczas wydarzenia uczestnicy mogli zobaczyć, jak kiedyś wyglądał każdy etap żniw począwszy od ścięcia zboża tradycyjnym sierpem, aż do młócenia. Goście dowiedzieli się również, jak kosić snopowiązałką, kosą i wiązać snopki. Każdy mógł sam spróbować swoich sił w tym tylko na pozór prostym zadaniu. W dalszej części organizatorzy zestawili snopy w kucki, załadowali skoszone zboże na wóz i zawieźli je do omłotu. W międzyczasie proboszcz parafii w Łazówku ks. Robert Krasowski poświęcił pierwszy snopek.

Każdy etap żniw prezentowany przez organizatorów przebiegł szybko i sprawnie. W pracach na łące pomagał również wójt gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk oraz miejscowi strażacy.

Po zakończeniu prac organizatorzy i goście spotkali się na pikniku w altanie przy stawie, gdzie czekało na nich mnóstwo pyszności na słodko i słono.

Pogoda, jak na żniwa przystało – dopisała, termometry wskazywały ponad 30oC.K. W. 


« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Kiedyś tak było i nie wróci już to. Wspomnienia zostają.

Rzeszowiak
2022-08-02 12:26:13
Strona 1/1


Dane kontaktowe