17
2020
2011-03-23

Uzależnieni od internetu i telefonów


Interdyscyplinarne Forum Nauczycieli, Wychowawców i Rodziców to pierwsze tego typu spotkanie, które zorganizowano w Szkole Podstawowej Nr 2. w Sokołowie. Rozmawiano o niebezpieczeństwach związanych z nowymi mediami i internetem ale także o bulimii czy anoreksji.

Inicjatorem forum, które odbyło się 19 marca był Adam Czesławiak. - Bezpieczeństwo młodych ludzi powinno być dla nas najważniejsze - mówił na wstępie. - Świat współczesny niesie ze sobą wiele zagrożeń. Należą do nich zaburzenia polityczne, ekonomiczne, ekologiczne, jak również wychowawcze, etyczne oraz demoralizacje, patologie, dewiacje i wiele innych. Mnóstwo z nich jest przez nas niedostrzeganych. Kształtują one sieć dróg, jaką podąża człowiek, nie zawsze odnajdując tę najlepszą.

Rzeczywistość nas przerasta
Większość wystąpień podczas forum dotyczyła nowych zagrożeń związanych z cyberprzestrzenią, mediami, wykorzystywaniem komputera, internetu oraz telefonu komórkowego.
- To co dzieje się w Japonii pokazuje naszą słabość - podkreślał w swoim wystąpieniu profesor Marian Cieślarczyk z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. - Staram się wyciągać wnioski z tej sytuacji w odniesieniu do bezpieczeństwa. U nas jest już popularna tzw. kultura bezpieczeństwa. Stwierdzenie, że rzeczywistość nas przerasta nie jest niczym odkrywczym. Jeśli nie wykorzystujemy szans na wzmocnienie, nie radzimy sobie w momencie gdy pojawia się zagrożenie. W myśleniu o bezpieczeństwie musimy dostrzegać zarówno szanse jak i zagrożenia. Zmiany cywilizacyjne niosą ze sobą akcelerację czasu. Strumień czasu mknie bardzo szybko i czasami nie radzimy sobie z tym wyzwaniem. Łatwiej nadążyć młodym ludziom, a to dlatego że są oni bardziej skłonni do podejmowania ryzykownych zachowań. W efekcie głównie młodzi ludzie są sprawcami wypadków na drogach. Za nowymi wyzwaniami nie nadąża proces dostosowywania się podmiotów, nie nadążają nasze postawy, przygotowanie emocjonalne, gotowość do działania. W tej sytuacji wielu podmiotom trudność sprawia właściwe odczytywanie wyzwań i adekwatne rozpoznawanie szans. Ważną umiejętnością jest radzenie sobie z ryzykiem. Istotnym elementem jest umiejętność odróżniania zachowań ryzykownych od ryzykanckich.

Policjanci dla młodych
- Policja wspiera rozwój młodych ludzi oraz ich bezpieczeństwo - przekonywała nadkomisarz Agnieszka Guza. - Podejmujemy szereg działań, aby statystyki były jak najlepsze. Spada liczba wypadków i rannych w nich osób. Do zadań policji należy ochrona życia, zdrowia, wykrywanie przestępstw oraz zapewnienie bezpieczeństwa. Istotna jest również profilaktyka. Priorytetem jest kształtowanie prawidłowych postaw, nauka podstawowej odpowiedzialności prawnej oraz bezpiecznych zachowań poprzez różnego rodzaju akcje i programy. Należą do nich m.in.: Bezpieczne Wakacje, Stop Włamaniom, Niebieski Tydzień, Zabłyśnij na drodze, Młodzieżowe patrole obywatelskie, Profilaktyka a Teatr i Profilaktyka a Harcerstwo.
Ciekawą propozycją jest „Edukacja dla bezpieczeństwa", program przeznaczony dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich. Najmłodsi znajdą tam ciekawe kreskówki mówiące o możliwych zagrożeniach.
- Celem programu jest zapewnienie bezpieczeństwa uczniom, wyposażenie ich w odpowiednią wiedzę oraz umiejętność radzenia sobie z problemami - mówi Agnieszka Guza. – „Edukacja dla bezpieczeństwa" wspiera programy wychowawcze prowadzone na terenie szkół, ale wymaga odrębnych godzin nauki. Wszystkich zagrożeń nie jesteśmy przecież w stanie przewidzieć. Przeciwdziałanie zagrożeniom polega na przekazywaniu wiedzy z zakresu przemocy rówieśniczej, domowej, profilaktyki antynarkotykowej. Jeśli chodzi o cyberprzestrzeń poziom tej wiedzy jest nikły.

Dorośli ostrożniejsi
- Mam nadzieję, że mimo tych niebezpieczeństw dojdziemy do takiego jutra, które nie będzie światem zawłaszczonym przez maszyny i ludzie też będą się rozwijać - stwierdził Jacek Górnikiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku. - Świat młodych od świata dorosłych różnią cechy umysłu, które powodują, że młodzieży łatwiej jest sprostać wyzwaniom jutra. Cechuje ich skłonność do działań ryzykownych, nadmiar sił, energii życiowej, pewność siebie. Dorośli zaś są pewni obaw i często bezradni. Doskonałym przykładem może być tu szklanka z piwem. Gdy młody człowiek zauważy do połowy pełną taką szklankę, nie będzie się długo zastanawiał tylko po prostu ją wypije. Dorosły zacznie chodzić koło tej szklanki i rozważać czy to dobrze, czy źle, że ona tu stoi i jest jedynie w połowie pełna. Dorośli zawsze dostrzegają więcej zagrożeń.

Osaczeni w sieci
Poważnym zagrożeniem okazuje się również sexting, czyli dzielenie się nagimi lub półnagimi zdjęciami przez telefon lub internet.
- Genezą takich zachowań jest chęć rozrywki, swoista ciekawość - wyjaśnia Adam Czesławiak. - I chociaż większość młodych ludzi uważa, że to naganne zachowanie, to jednak zakazany owoc smakuje lepiej. Również media kierują się w stronę erotyki, bo jest to temat popularny, przyciągający widzów. Według badań 94  proc. uczniów gimnazjów widziało w internecie strony erotyczne. Gdy ktoś umieści w sieci zdjęcie lub film z dzieckiem w roli głównej, u ofiary takiego zachowania wywołuje to szok, wstyd, lęk i zdenerwowanie, że zobaczą to rodzice i nauczyciele. Pojawia się obawa przed konsekwencjami. Dziecko czuje się osaczone, osamotnione. Rzadko wspomina o całej sytuacji rodzicom lub nauczycielom. Powoduje to ogromne spustoszenie w psychice człowieka, migreny, zaburzenia neurotyczne, stany lękowo-obsesyjne, próby samobójcze. Jak uchronić przed tym nasze dziecko? Należy sprawdzać urządzenia i gadżety elektroniczne. Bez awantury i histerii trzeba wytłumaczyć konsekwencje umieszczania takich zdjęć w sieci. Telefon może wprawdzie uratować życie, gdy w razie potrzeby dzwonimy na numer 112, ale może je również odebrać poprzez bezmyślne używanie tego urządzenia.

Uzależnieni… od telefonu
Internet jest źródłem wielu informacji, ale łatwo się od niego uzależnić.
- Gimnazjaliści uzależniają się nawet od telefonów komórkowych - uważa Dariusz Sarzała z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. - Korzystają z nich również podczas lekcji. Prowadzą rozmowy, wysyłają sms-y, filmy, zdjęcia. Część młodych ludzi odczuwa zdenerwowanie, niepokój, gdy nie może korzystać z telefonu. Powoli pojawia się zależność psychiczna. Przy dłuższej przerwie mamy do czynienia z syndromem odstawienia, który wywołuje gwałtowne wahania nastrojów, stany depresyjne oraz dyskomfort psychosomatyczny. Do objawów uzależnienia od internetu należy silna potrzeba korzystania z sieci oraz częste przedkładanie tej czynności nad inne zajęcia.

Nauczyciel z pomocą
W Sokołowie występuje również problem anoreksji oraz bulimii.
- To są choroby psychiczne i często osobę nimi dotkniętą odsyła się do psychiatry - informuje Ewa Pacelt z Publicznego Gimnazjum w Krypach. - Jedzenie staje się centralnym punktem zainteresowań takiej osoby. Czuje się ona osamotniona, ma chwiejne nastroje, niską samoocenę, cechuje ja pesymizm, bezradność. Podstawowe objawy anoreksji to odmowa utrzymywania ciężaru ciała, intensywny lęk przed przybraniem na wadze, nie przyjmowanie do wiadomości, że jest się zbyt szczupłym, ponad trzymiesięczna nieobecność menstruacji. Przy bulimii pojawiają się niekontrolowane napady jedzenia, przesadna troska o wagę ciała oraz doprowadzanie do przeczyszczania organizmu.
Dzieciom narażonym na różnego rodzaju niebezpieczeństwa pomóc mogą również nauczyciele. - Funkcja wychowawcza szkoły jest coraz ważniejsza - mówi Jerzy Kopański z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach. - Istotne jest dobre przygotowanie kadry pedagogicznej, tak aby nauczyciel potrafił pracować zarówno z ofiarami jak i sprawcami uzależnień. Nauczyciel powinien być profesjonalistą posiadającym odpowiednie umiejętności, wiedzę, wykształcenie oraz doświadczenie.
Forum cieszyło się dużym zainteresowaniem nauczycieli. Jak zapewniają organizatorzy, wkrótce zostanie wydana publikacja zawierająca szczegółowe referaty wszystkich uczestników.
TEKST/FOT. KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe