17
2020
2021-03-30

Telewizyjna premiera filmu


Film opowiada historię obrazu mistrza z Toledo, który odkryto w latach 60. w Polsce. „Ekstazę św. Franciszka” pędzla El Greca znalazły dwie młode badaczki PAN Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska. Obraz znajdował się na plebanii kościoła w Kosowie Lackim.

Historia cennego obrazu, odkrytego na wiejskiej plebanii na Podlasiu, trafiła na kinowy ekran. W Warszawie zaprezentowano premierowo fabularyzowany film dokumentalny „Polski El Greco” w reżyserii Katarzyny Kowalskiej. To opowieść o niezwykłych dziejach odnalezienia obrazu „Ekstaza św. Franciszka” na plebanii w Kosowie Lackim. Odkrycia dokonały w 1964 roku Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska-Kwoczyńska z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Obecny na premierze minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podkreślił, że „Polski El Greco” to hołd dla obu badaczek, a także dla polskiej kultury. W jego ocenie, w filmie przedstawiono syntezę tego, co najbardziej wartościowe w polskiej kulturze. – Czyli praca, profesjonalizm, pasja, misja, związana także z takim szerszym odniesieniem każdej pracy i każdego losu pojedynczego człowieka, czyli odniesieniem do wspólnoty. W tym wszystkim jest także dobroć, pogoda ducha, miłość drugiego człowieka – mówił wicepremier. Film wyprodukował Instytut Pileckiego wraz z Telewizją Polską. Dyrektor Instytutu dr Wojciech Kozłowski powiedział Polskiemu Radiu, że „Polski El Greco” traktuje o docieraniu do prawdy w dobie reżimu komunistycznego.

W „Polskim El Greco” oprócz relacji świadków wydarzeń sprzed niemal pół wieku pojawiają się sceny wiernie odtworzone z pamięci badaczek,
a także archiwalne nagrania radiowe i telewizyjne. Ukazują one ogromne medialne zainteresowanie sprawą w latach 60. i 70. XX wieku. Filmową przewodniczką po opowieści jest Izabella Galicka, zmarła 1 listopada 2019 r.

Autorstwo obrazu z plebanii w Kosowie Lackim przypisuje się El Greco na podstawie opinii komisji Ministerstwa Kultury i Sztuki z 1974 r. Wcześniej jednak – po początkowej burzy medialnej – szeroko kwestionowano odkrycie Izabelli Galickiej i Hanny Sygietyńskiej-Kwoczyńskiej. Ostatecznie, po latach konserwacji i przechowywania w kurii siedleckiej, dzieło hiszpańskiego mistrza greckiego pochodzenia, trafiło w 2004 r. do Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.

Film „Polski El Greco” będzie można obejrzeć w święta wielkanocne. Emisję zaplanowano w niedzielę wielkanocną o godz. 21.00 i w poniedziałek o godz. 18.20 w TVP2.

Info. TVP Info

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

po pierwsze Kosów lacki nie leży na Podlasiu tylko na Mazowszu granica przebiega na Bugu i Liwie

vcx
2021-04-02 06:44:39
Strona 1/1


Dane kontaktowe