29
2022
2013-11-15

Teatr mój widzę ogromny...


Teatr mój widzę ogromny...Tak pisał Stanisław Wyspiański w wierszu „I widzę ich twarze”.

Tegoroczne II Mazowieckie Spotkania Teatralne są niewątpliwe zaprzeczeniem tej wizji. Teatr przestronny, bez granic czasu historycznego i ograniczeń konwencją teatru, przenikanie się przestrzeni i zmiana perspektywy rozgrywającej się akcji to zaprzeczenie monodramu - teatru jednego aktora. Zainaugurowane w Gminie Bielany Spotkania rozpoczęły przegląd współczesnego monodramu, najbardziej interesujących dokonań w tym zakresie w Polsce w 2013 roku.
Nieprzypadkowo spotkaliśmy się ponownie w Zespole Oświatowym Bielany Jarosławy: w ubiegłym roku przedstawienia Teatru Bagatela z Krakowa i Teatru Baza z Warszawy zgromadziły na widowni ponad 1200 osób. Również w tym roku widownia była szczelnie wypełniona. Ponad 120 osób obejrzało spektakl „BIAŁE NOCE|” według F. M. Dostojewskiego. Co warte podkreślenia, impreza była biletowana (koszt 20 złotych). To zadaje kłam wielokrotnie słyszanym przeze mnie stwierdzeniom, że jak będzie trzeba płacić, to nikt nie przyjdzie. Mieszkańcy polskiej wsi potrafią docenić to, co dobre. Niewątpliwie łatwiej jest za publiczne środki wybudować „martwy” obiekt świetlicy wiejskiej, niż tchnąć rzeczywistego ducha i ożywić życie kulturalne na tych obszarach.  Chylę czoła przed wizją rozwoju Gminy Bielany, a przede wszystkim doceniam i podziwiam determinację władz gminy w jej wdrażaniu. Widać wyraźnie, że koncepcja lokalnego społeczeństwa obywatelskiego nie jest złudą, iluzją, mitem, a realnym konkretnym dokonaniem. Ta koncepcja nowego ładu na polskiej wsi, zreformowanej, przyjaznej turystom, otwartej na nowe idee i zjawiska kulturowe…może się realizować w praktyce. Dla Gminy Bielany to nie nowość… Wioska Różnorodnych Kultur, Festiwal Piosenki i Muzyki Cygańskiej świadczą o wysokiej tolerancji i otwartości mieszkańców tej gminy na nowe inicjatywy. Z niecierpliwością czekamy w przyszłym roku na otwarcie sceny teatralnej w zabytkowym kościele w Rozbitym Kamieniu czy otwarcie Domu Pielgrzyma na Drodze Jakubowej Północno-Wschodniego Mazowsza i Podlasia.
„Białe noce” to spektakl o wielkiej miłości Marzyciela i Nastusi, szaleńczej, a jednocześnie pełnej trwogi, wahań i rozterek. Ostatecznie niespełnionej do końca: drogi dwojga bohaterów nie zeszły się na zawsze, nie było takie możliwości. Teatr słowa, praktycznie brak dekoracji, zagospodarowanej scenicznej przestrzeni, a mieliśmy wrażenie, że jesteśmy z naszymi bohaterami w Petersburgu. Przeżywaliśmy razem z nimi rozterki i ich wewnętrzne emocje. Wzruszająca, przemawiająca do naszej wyobraźni gra aktorów: Ewy Borkowskiej i Macieja Dmochowskiego. Spektakl w reżyserii Tomasza Zadróżnego podobał się tak licznie zgromadzonej publiczności. Chciałoby się krzyknąć – niech żyje sztuka.
Zapraszamy na kolejne przedstawienie - w najbliższą niedzielę do Kałuszyna.  W Sali kameralnej Miejskiej Biblioteki w Kałuszynie 
(o godzinie 18.00) Prezentowany będzie monodram w reżyserii i wykonaniu Marcina Zarzecznego zatytułowany „Zwierzenia bezrobotnego aktora”. Początek o godzinie 18.00.  Zapraszamy,

JAROSŁAW SUPERA
 
Jaroslaw Supera
„Etiuda o teatrze”
 
Kochany, czym jest dla Ciebie teatr?
Utopią, rzeką bez ujścia, snem radosnym?
A może życiem niespełnionym,
pełnym marzeń zatopionych w każdym dniu i nocy? 
Teatr to namiętność, walka z czasem minionym i jutrem.
Misterium życia na otwartej scenie.
Jesteś Ty i on, widz w czwartym rzędzie.
Nie ma ucieczki, grasz samego siebie!
Teatr to prawda o miłości.  
Nie bój się marzyć w świetle lamp, 
Ucieczka od rzeczywistości czy paleta barw,
zmieniających się pór roku?
Chcesz zatrzymać czas? Zrób to.
Chcesz zmienić świat? Zrób to.
Chcesz kochać? Zrób to.
Chcesz być jedynie? Przemyśl to. 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe