29
2022
2013-04-12

Spotkanie autorskie Witolda Zembrowskiego


We wtorek 19 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. K.I. Gałczyńskiego przy ul. Kolejowej w Sokołowie Podlaskim odbyło się kolejne spotkanie autorskie w ramach działającego przy bibliotece Klubu Literackiego ERATO.
Tym razem bohaterem wieczoru był Witold Zembrowski - poeta i publicysta, wielokrotnie nagradzany na konkursie poetyckim podczas „Nocy Poetów” w Jabłonnie Lackiej.
Licznie zebranych tradycyjnie powitała kompozycja Jana Pietrzaka do wiersza Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”, w instrumentalnym wykonaniu Michała Soszki. Dyrektor biblioteki Hanna Lecyk przypomniała, że celem klubu ERATO jest prezentacja dorobku literackiego miejscowych twórców. Spotkanie prowadziła Bożena Mrozowska, która przedstawiła postać Witolda Zembrowskiego. Bohater wieczoru urodził się w Dzierzbach. Ukończył studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 1994 r. założył Regionalne Towarzystwo Gospodarcze w Siedlcach, a od 1997 r. jest redaktorem naczelnym kwartalnika regionalnego „Nasz Przewodnik”, w którym zamieszcza artykuły o treści społeczno-kulturalnej oraz własne utwory poetyckie.  W 1999 r. wydał tomik poezji „Wieczności trwanie”. Wiersze Witolda Zembrowskiego ukazały się również w zbiorze „Wybór wierszy”, razem z utworami Marka Kołodziejskiego i Dariusza Kosieradzkiego. Kolejny tomik poezji - „Epoka” obejmuje całą twórczość poety do 2000 r., część utworów znalazła się też w zbiorze poezji „Erato”, wydanym w 2004 r. Warto zaznaczyć, że dużą rolę w popularyzacji poezji Witolda Zembrowskiego odgrywa Internet. Autor jest zwolennikiem elektronicznej formy rozpowszechniania swojej twórczości i już od 10 lat zamieszcza swoje wiersze w Kąciku Poezji na stronie kwartalnika „Nasz Przewodnik”. Tematyka wierszy Witolda Zembrowskiego jest bardzo różnorodna, czytelnik może znaleźć w nich rozważania o różnych problemach codzienności, wiele prawd przekazywanych w zdecydowany sposób, a także pytania, refleksje i przemyślenia. Co ciekawe, autor interesuje się też filozofią, fotografiką, publicystyką i sztuką regionalną.
Drugą część spotkania wypełnił program poetycko-muzyczny. Wiersze poety prezentowali Michał Protasiewicz i Artur Skłodowski oraz Natalia Piwko i Maciej Tyszko. Na skrzypcach grała Ada Maczuga. Oprawę muzyczną zapewnił też zespół instrumentalno – wokalny z Publicznego Gimnazjum Nr 1 pod kierunkiem Michała Soszki w składzie Wiktoria Skłodowska, Olga Dudek, Sandra Kuta, Milena Matwiejczuk, Natalia Harasimiak, Emilia Kurełek oraz  Mateusz Kuc (perkusja), uczeń I LO. Wszyscy wykonawcy nagradzani byli brawami za „trafne interpretacje i dobrze dobrane utwory muzyczne”, jak powiedział bohater wieczoru.
Po prezentacjach artystycznych prowadząca spotkanie Bożena Mrozowska zaprosiła gościa do rozmowy. Witold Zembrowski opowiadał o tematyce swoich wierszy, ważności kontaktu w sieci, wrażliwości ludzi pióra, zainteresowaniu filozofią i tematach tekstów publicystycznych. Podkreślał, że ważne są dla niego takie wartości jak godność, mądrość, równość, naród oraz przekazywanie młodym pamięci o ojczyźnie. Był też czas na pytania i indywidualną rozmowę.
W kwietniu i maju, jak poinformowała dyrektor Hanna Lecyk, w bibliotece gościć będą Maria Czubaszek i Danuta Kalinowska.

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe