17
2020
2021-07-16

Rewolucja w sokołowskim transporcie - można już wypożyczyć skutery i hulajnogi


W piątek 16 lipca na placu przy Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miasta Sokołów Podlaski oraz z przedstawicielami firmy Blinkee.city, która odpowiada za pilotażowy program wypożyczania hulajnóg i skuterów rozpoczynający się właśnie w naszym mieście.

Zastępca Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski Krzysztof Dąbrowski zaznaczył, że jazda hulajnogami czy też skuterami to innowacyjny sposób przemieszczania się, stwarza możliwość zeroemisyjnego podróżowania i jest alternatywą dla komunikacji publicznej. Dodał, że Sokołów Podlaski jest partnerem powiatu sokołowskiego w zakresie RIT-u, w związku z czym przez ostatnie 4 lata powstało ponad 50 kilometrów ścieżek rowerowych, z których teraz będą mogli korzystać również Ci mieszkańcy, którzy nie posiadają swoich hulajnóg czy skuterów. Wspomniał także, że niedalekiej przyszłości w Sokołowie Podlaskim ma powstać również wypożyczalnia rowerów.

Prezes firmy Blinkee.city Marcin Maliszewski opowiedział o tym, że firma ta jest firmą technologiczną, a jej zadaniem jest również zmiana sposobu postrzegania transportu i przemieszczania się, tak, aby ludzie zrozumieli, że na krótsze dystanse dwu czy trzy kilometrowe lepiej używać ekologicznych sprzętów komunikacyjnych, niż dwutonowych aut. Takim sposobem będzie cicho, bezpiecznie a ruch na mieście zostanie zniwelowany.

Aby jeździć skuterem dla osób urodzonych przed rokiem 1996 wystarczy dowód osobisty, a dla urodzonych od 1996 roku prawo jazdy dowolnej kategorii.

Kluczem działania programu jest aplikacja. To w niej wyszukujemy pojazdy, skanujemy kod QR, uruchamiamy i kończymy przejazd. W aplikacji są również widoczne strefy, w których pojazd można zostawić. W innych miejscach jest jedynie możliwość uruchomienia postoju, a następnie trzeba wrócić do strefy, w której można zdać pojazd. Dodatkowo już za kilka dni w aplikacji będą widoczne ważne z punkty widzenia mieszkańców punkty na mapie, do których Ci mogą chcieć podróżować. (np. Urząd Miasta, basen, czy kino). W aplikacji znajduje się także cennik usług.

Za skorzystanie z pojazdów można płacić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to taki, w którym podpinamy kartę bankową i to z niej pobierane są opłaty, drugi natomiast polega na wpłaceniu przez użytkownika pieniędzy do skarbonki, z której podczas późniejszych przejazdów będzie pobierana opłata.

Krzysztof Dąbrowski zaznaczył, że jest to dwumiesięczny program pilotażowy, a jeśli po tym czasie okaże się, że sprawdza się w naszym mieście zostanie on przedłużony. Na ten moment do dyspozycji mieszkańców Sokołowa Podlaskiego jest pięć skuterów i piętnaście hulajnóg.


Marcin Maliszewski wspomniał również, że ma nadzieję, że już wkrótce wypożyczalnia znajdzie się też w Kosowie Lackim, bo już na dniach odbędzie się rozmowa z Burmistrzem tej gminy.

Warto dodać, że w Polsce jeździ już ponad 6 tysięcy pojazdów tej firmy, dlatego tym bardziej cieszymy się, że dotarły one także do naszej miejscowości i zachęcamy do korzystania z nowego rodzaju transportu!


 

 
K. W. 

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Do każdorazowego użycia w kufrze są higieniczne wkładki na głowę.

Tess
2021-07-20 21:45:35

Witam a co z dezynfekcja kasków na skuter ?

motorowy
2021-07-16 16:11:06
Strona 1/1


Dane kontaktowe