29
2022
2011-04-03

Rekonstrukcja bitwy pod Iganiami


W tym roku obchodzimy 180 rocznicę jednej z najważniejszych bitew powstania listopadowego - Bitwy pod Iganiami. To znakomita okazja, żeby polską glorię z 10 kwietnia 1831 r. uczcić widowiskową lekcją historii.

Trzydniowa podróż w przeszłość rozpocznie się 15 kwietnia ok. godziny 12.00 na terenie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej w Opolu Nowym.
Patronat honorowy nad imprezą objęli Ekscelencja prof. Zbigniew Kiernikowski Biskup Ordynariusz Diecezji Siedleckiej, Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik, Wójt Gminy Siedlce Pan Mirosław Bieniek oraz Starosta Siedlecki Pan Zygmunt Wielogórski.
Ambicją organizatorów jest odtworzenie nie tylko samej bitwy pod Iganiami, ale także życia obozowego i przemarszu wojsk. Uczestnicy rekonstrukcji przez trzy dni będą żyli tak, jak żołnierze powstania listopadowego 180 lat temu. Główne atrakcje, czyli potyczkę w Domanicach  (godz 12.00) i rekonstrukcję Bitwy pod Iganiami
(godz. 15.00) zaplanowano na drugi dzień obchodów – 16 kwietnia.
Organizatorzy zapewniają, że przedstawią społeczeństwu wydarzenia, które rozegrały się na naszym terenie 180 lat temu. Do udziału w rekonstrukcji zaproszone zostały międzynarodowe kluby rekonstrukcyjne z Białorusi i Litwy oraz grupy rekonstrukcji historycznej z terenu Polski. W rekonstrukcji udział weźmie łącznie ok. 200-250 żołnierzy z udziałem kawalerii, artylerii i piechoty. Jest to jeden z najciekawszych elementów uczczenia pamięci i oddania hołdu bohaterom spod Igań. Ostatniego dnia uroczystości w Iganiach o godz. 10.00 przy pomniku upamiętniającym bitwę odbędzie się Apel Poległych.
Muzeum Regionalne w Siedlcach, również z tej okazji, przygotowuje publikację poświęconą bitwie oraz innym listopadowym wydarzeniom na Podlasiu. W publikacji zamieszczone zostaną teksty źródłowe. Między innymi pełny opis bitwy igańskiej oraz list pisany przez gen. Prądzyńskiego dwa dni po wydarzeniach igańskich – list do przyjaciela, w którym opisuje on dokładnie to, co miało miejsce podczas bitwy. Dodatkowo po raz pierwszy w publikacji pojawią się fragmenty artykułów prasowych zamieszczonych w „Gońcu Krakowskim” już 15, 16 i 17 kwietnia 1831 roku.
Dla uczczenia 180 rocznicy bitwy pod Iganiami przygotowano też okolicznościowe pocztówki oraz monety. W Muzeum Regionalnym w Siedlcach od 11 kwietnia przez dwa tygodnie będzie można oglądać wystawę poświęconą listopadowym wydarzeniom.
Organizatorzy rekonstrukcji zaplanowali szereg uroczystości poświęconym obchodom 180 rocznicy bitwy pod Iganiami. Jedna z najciekawszych i najbardziej widowiskowych – rekonstrukcja bitwy pod Iganiami odbędzie się w Opolu Nowym, w dniu 16 kwietnia o godz. 15.00. Zapraszamy wszystkich na to niecodzienne widowisko.

GMINNY OŚRODEK KULTURY W SIEDLCACH Z/S W CHODOWIE
Chodów, ul. Sokołowska 75
08-110 Siedlce
Tel/fax: (25) 644-36-91 e-mail: gok@ugsiedlce.pl

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe