17
2020
2021-06-09

Prezydent uczcił pamięć żołnierzy AK w Borychowie (gm. Repki)


We wtorek 8 czerwca w Borychowie, miejscowości w gm. Repki, Prezydent RP Andrzej Duda uczcił pamięć żołnierzy AK poległych w walce z komunistami oraz Mariana Borychowskiego, zamordowanego w 1951 w więzieniu mokotowskim za pomoc żołnierzom podziemia niepodległościowego.

Andrzej Duda złożył wiązankę kwiatów przed upamiętniającym ich obeliskiem: „Pamięci 6 Brygady Wileńskiej AK poległych 30.09.1950 r. w Borychowie w walce z komunistami. Arkadiusza Czapskiego ps. „Arkadek”, Józefa Oksiuty ps. „Pomidor”, Władysława Strzałkowskiego ps. „Władek”, Eugeniusza Welfela ps. „Orzełek” oraz Mariana Borychowskiego, zamęczonego przez komunistów w 1951 r. w więzieniu za pomoc udzieloną partyzantom. Oddali życie za niepodległość Polski i wolność człowieka".

Prezydent spotkał się też z rodziną Mariana Borychowskiego. W 1950 r. aresztowano go i zamordowano, żonę i jedną z córek skazano na więzienie, pozostałe dzieci oddano do domu dziecka, a gospodarstwo skonfiskowano.

W 2007 r. postanowieniem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Marian Borychowski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W maju tego roku Prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski jego córce – Janinie Sobiczewskiej.

1 marca 2019 r. w Wysokiem Mazowieckiem Prezydent RP Andrzej Duda z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wziął udział w uroczystościach przed Pomnikiem ku czci niezłomnego kapitana (Kazimierza Kamieńskiego ps. „Gryf”, „Huzar”) i jego żołnierzy. Spotkał się również z rodziną Mariana Borychowskiego i innych bohaterów.
 
 

Info. i Fot. Prezydent.pl

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe