17
2020
2021-03-23

Polacy na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej


W ubiegłą środę, 17 marca 2021 roku, na kanale YouTube Sokołowskiego Ośrodka Kultury miała miejsce premiera kolejnego wykładu on-line w ramach Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Tym razem gościem SOK była senator Maria Koc, wieloletnia dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, mająca ogromne doświadczenie w kontaktach z Polakami zamieszkującymi kresy. Opowiadała o bogatej historii ziem na wschód od Bugu, będących przez setki lat integralną częścią polskiego terytorium państwowego, a obecnie wchodzących w skład Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Słuchacze mogli się dowiedzieć nie tylko o dziedzictwie rubieży dawnej Rzeczypospolitej, ich barwnej, często tragicznej historii. Prelegentka mówiła też o tym, jak jest na kresach dzisiaj, zwracając uwagę na ślady polskości. Podkreśliła, że mimo trzech fal deportacji na początku II wojny światowej, w czasie których Rosjanie wywieźli na Syberię i do Kazachstanu prawie milion Polaków oraz powojennych wyjazdów do okrojonej przez jałtański porządek ojczyzny, na Ukrainie polskość deklaruje i kultywuje 1 mln obywateli, na Białorusi – ponad 1 mln, na Litwie kilkadziesiąt tysięcy.

Przedstawiając konkretne przykłady aktywności wielu środowisk w Polsce podkreślała, że nasi rodacy potrzebują pomocy. „Bądźmy silni korzeniami” - mówiła, apelując o podtrzymywanie pamięci historycznej. Wyraziła przekonanie, że z tego rodzi się wrażliwość i patriotyzm,
o czym przekonuje się, od wielu lat bywając na kresach z różnymi grupami. Prelegentka wspomniała o rodzinnych związkach
z kresami (ojciec Marii Koc urodził się w okolicach Nowogródka). Wykład ciekawy, pięknie zaprezentowany, skłania do refleksji i na pewno dla niejednego słuchacza może być źródłem wielu wspomnień i wzruszeń.

Wykład jest dostępny na kanale YouTube Sokołowskiego Ośrodka Kultury.

J.O. « wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe