17
2020
2021-05-11

Pierwsza w powiecie tężnia solankowa


W środę 28 kwietnia w Kosowie Lackim odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej w powiecie tężni solankowej. Obiekt nie jest jednak jedynym elementem, który wybudowano przy kosowskim stadionie. Obok tężni powstał plac rekreacyjno-wypoczynkowy, z którego mogą korzystać wszyscy zainteresowani, co więcej- każdy znajdzie tam coś dla siebie.

W uroczystości wzięli udział m. in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, członkowie zarządu: Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc, burmistrz miasta i gminy Kosów Lacki Jan Słomiak, przedstawiciele Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury z dyrektor Ewą Rutkowską na czele, radni gminni, mieszkańcy oraz wykonawcy inwestycji.

Na początku głos zabrał Jan Słomiak, przywitał wszystkich zgromadzonych, po czym przeszedł do podsumowania inwestycji. Rozpoczął od prac wykonanych na stadionie miejskim. Zwrócił uwagę m. in. na nowe piłkochwyty, przenośną łazienkę oraz odnowione tablicę do wskazywania wyników meczu. Następnie opowiedział o głównym obiekcie, czyli tężni solankowej i o placu rekreacyjno-wypoczynkowym, który wybudowano tuż obok niej. Na placu tym znalazł się park linowy i huśtawki. Tuż obok umieszczono rząd siłowni napowietrznej, a dalej stół do ping-ponga. Obok placu rekreacyjnego wybudowano główny element strefy relaksu, czyli tężnię solankową. Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki podkreślił, że prace nad tym projektem rozpoczynał wspólnie z obecną na otwarciu radną powiatową – Longiną Oleszczuk, która wtedy była jeszcze pracownicą urzędu gminy. Dodał również, że nieistotne jest, kto zakończył projekt, a kto rozpoczął nad nim prace, za co serdecznie podziękował Pani Longinie Oleszczuk. Wyraził także dumę i zadowolenie z tego, że tężnia jest jedynym takim obiektem w powiecie, a jej wybudowanie idealnie zgrało się z czasem, w którym każdy powinien zwrócić uwagę na swoje zdrowie bardziej niż dotychczas.

Adam Struzik podkreślił, że bardzo cieszy się z otwarcia tak nietypowej z regionie inwestycji. Zaznaczył, że inwestycje takie jak tężnia w Kosowie poprawiają jakość życia mieszkańców. Zauważył, że w dzisiejszych czasach oczywiście potrzebne są duże inwestycje, ale bardzo istotne jest również wspieranie małych samorządów lokalnych i pomoc w inwestycjach właśnie takich jak ta w Kosowie – które są w zasięgu naszego bezpośredniego miejsca zamieszkania i poprawiają nasze warunki bytowe. Wspomniał również, że w okresie ostatnich dwudziestu kilku lat Mazowsze przeszło ogromne pozytywne zmiany we wszystkich wymiarach. - Myślę, że jesteśmy w pewnym sensie synonimem sukcesu, z jednej strony takie liczne inwestycje, z drugiej strony w ciągu ostatnich kilku dni dostaliśmy od agencji raitingowej Fitch bardzo wysoką ocenę naszych możliwości. Chciałbym zwrócić uwagę na dwa elementy. Po pierwsze stosujemy zasadę sprawiedliwego, równomiernego rozwoju. Kierujemy środki z własnego budżetu na wsparcie różnych inwestycji. Po drugie, wykorzystujemy również środki europejskie, które również służą ludziom – dodał.

Janina Orzełowska żartobliwie wspomniała, że wchodząc na plac rekreacyjno-wypoczynkowy w Kosowie pomyślała sobie, że fajnie byłoby tu zostać. Złożyła serdeczne gratulacje wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu. Zaznaczyła, że mimo tego, że inwestycja jest współfinansowana przez Urząd Marszałkowski, najważniejsze jest złożenie dobrego, dokładnego i precyzyjnego wniosku. Podkreśliła, że cała inwestycja została dokładnie przemyślana i jest skierowana zarówno dla dzieci, dla rodziców, jak i dla seniorów, za co należą się ogromne brawa. - Z takim gospodarzem naprawdę warto mieć pomysły, bo jak wy macie marzenia to burmistrz ma co robić - stwierdziła.

Na koniec głos zabrała Elżbieta Lanc. Podsumowując słowa swoich poprzedników dodała, że otwarcie tężni solankowej i całego placu to wielki dzień, a dzięki inicjatywie Burmistrz i radnych oraz dzięki temu, że samorząd województwa zachowuje prostą zasadę, że dla wielkich aktywności lokalnych samorządów absolutnie zyskują wszyscy, powstają inicjatywy, które służą przede wszystkim zdrowiu. - Tężnia solankowa - jedyna w powiecie jest fenomenem, a pomysł jej wybudowania był bardzo dobry, również gratuluje tworzącym ten projekt - powiedziała na koniec.

Sama tężnia to altana z konstrukcją z gałązek tarniny, po których spływa solanka. Woda o określonym nasoleniu krąży w obiegu zamkniętym, ze zbiornika o pojemności 8 tysięcy litrów wbudowanego pod konstrukcją. Tężnia wytwarza aerozol solankowy, który pomaga w leczeniu niektórych chorób, m. in. nieżytów górnych dróg oddechowych, schorzeń układu krążenia czy dermatologicznych, ale przede wszystkim sprzyja wyciszeniu i odstresowaniu.

Obiekty poświęcił proboszcz kosowskiej parafii, ks. Paweł Anusiewicz. Następnie nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi. Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną i związane z nią obostrzenia, każdy oddzielnie przecinał jedynie jej mały fragment. Dzięki różnorodności jaka została zachowana przy projektowaniu placu rekreacyjno-wypoczynkowego przy tężni, z jego zasobów będą mogli korzystać zainteresowani z każdej kategorii wiekowej, bo wszyscy znajdą tam coś dla siebie.

Przebudowa i doposażenie boiska sportowego zamknęło się kwotą 249 854, 17 zł, przy dofinansowaniu z budżetu województwa mazowieckiego w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej MAZOWSZE 2020 w kwocie 100 000 zł.
Zagospodarowanie terenu rekreacyjno-wypoczynkowego z funkcją relaksacyjną w Kosowie Lackim kosztowało 566,7 tys. zł,
a dofinansowanie pozyskane przez samorząd z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 to 254. tys. zł.


K. W.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe