17
2020
2021-05-11

Pierwsza w powiecie stacja meteorologiczna


Kilka dni temu na terenie Gminy Repki w ramach programu „Mazowiecki Instrument Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej MAZOWSZE 2020” w miejscowości Gałki powstała pierwsza stacja meteorologiczna w powiecie sokołowskim. Realizacja zadania była możliwa dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego w formie dofinansowania w kwocie 45 832 zł. Całkowita wartość wyniosła 57 290 zł. Inwestycja stanowi część sieci stacji meteorologicznych, usytuowanych na terenie całego województwa mazowieckiego. Stacja przesyła już pierwsze pomiary.

Automatyczna stacja meteorologiczna za pomocą czujników dostarcza informacje o sytuacji pogodowej, m.in. o: kierunku i prędkości wiatru, temperaturze powietrza, temperaturze przygruntowej i gruntu, wilgotności względnej powietrza, ciśnieniu atmosferycznym oraz opadach atmosferycznych.

Urządzenie pomoże rolnikom w planowaniu pracy oraz wypracowaniu lepszych zbiorów. Pozyskane dane pozwolą podjąć decyzje dotyczące np. terminu nawożenia, doboru optymalnego czasu i miejsca zabiegów ochronnych, czy doboru struktury upraw w gospodarstwie. Małe opady lub ich brak powodują susze i przyczyniają się do obniżenia plonów oraz spadku poziomu wód gruntowych. Wychodząc naprzeciw problemowi Gmina Repki w celu analizy danych nawiązała współpracę z Instytutem Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Aktualne dane pomiarowe są dostępne na stronie internetowej Gminy Repki w zakładce ,,Dane meteo Gmina Repki”. Dostawę i montaż stacji
z zasilaniem autonomicznym (panel solarny i turbina wiatrowa) wraz z ogrodzeniem wykonała firma ,,A-STER” s.c. Zakład Elektroniki i Automatyki Przemysłowej z Krakowa.

Info. Gmina Repki

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe