17
2020
2021-05-25

O przeszłości dla przyszłości


Między innymi z powodu pandemii nie udało się na setną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej sfinalizować prac renowacyjnych na grobie Michała Demideckiego- Demidowicza, poległego w potyczce z Rosjanami pod Zembrowem 7 sierpnia 1920 roku.

Jednak dzięki współpracy ks. kan. Piotra Arbaszewskiego, proboszcza Parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zembrowie z Instytutem Pamięci Narodowej, a także zaangażowaniu parafian i gości, prace posuwają się naprzód. Na razie z miejsca pochówku siedemnastoletniego bohaterskiego ułana został uprzątnięty stary nagrobek, a nowe upamiętnienie jest w fazie projektowania.

W tym celu na zaproszenie ks. Arbaszewskiego zembrowski cmentarz odwiedzili przedstawiciele IPN-u: Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa – Adam Siwek i Zastępca Dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa – Joanna Piskorz.

Zainteresowanie gości z Warszawy wzbudziły też mogiły innych osób walczących w obronie ojczyzny (miejsca te zostaną wpisane do rejestru na grobów weteranów walk o niepodległość), a także miejscowe zabytki czyli kościół, kaplica Trębickich, cmentarzyk Mniszek- Tchórznickich
i odrestaurowana stara plebania.


 J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe