17
2020
2021-04-27

Młodsi także uczcili poległych


W powstaniu w getcie warszawskim w starciach zginęło 6-7 tysięcy Żydów, część na skutek pożarów lub zaczadzenia, ponad 7 tysięcy zostało zamordowanych w egzekucjach na miejscu, a kolejne 7 tysięcy wysłano do obozu koncentracyjnego w Treblince. Grupa około 36 tysięcy Żydów została z kolei wywieziona do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i do Majdanka. Było to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej. Jego rocznicę uczcili także młodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi oraz w Grochowie.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi wykonali żółte kwiaty, które są symbolem zbiorowej pamięci.

Z kolei szkoła w Grochowie w oparciu o materiały udostępnione przez organizatora akcji przeprowadziła cykl zajęć. Uczniowie klas IV – VII uczestniczyli w zajęciach „Będę pisać...”.

Poznając historię Zosi i Natana, dwojga dzieci, których dzieciństwo przypadło na czas wojny uczniowie poznawali losy warszawskich Żydów, realia życia w getcie oraz historię powstania. Mieli też okazję zapoznać się z ostatnim numerem „Małego Przeglądu”, do którego teksty redagował Janusz Korczak - patron szkoły.

Uczniowie klasy VIII uczestniczyli w zajęciach "Muranów - Dzielnica Północna". Materiał poświęcony był historii Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.

Tematyka wojny i okupacji to tematy emocjonalnie trudne. Materiały, które zostały wykorzystane cechuje dostosowanie do potrzeb emocjonalnych odbiorców. Zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie uczą empatii, wrażliwości oraz poruszają tematykę tak uniwersalnych wartości, jak sprawiedliwość, bezpieczeństwo, szukanie i niesienie pomocy, wartość domu rodzinnego.

Uczniowie wykonali również papierowe żonkile, których symbol ma sprawić, aby mało znane wydarzenie historyczne stało się jednym z elementów kształtujących tożsamość warszawianek i warszawiaków oraz ma przypominać o wspólnej historii Polaków i Żydów.

 
Z.O. Nowa Wieś/ Z. O Grochów

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe