17
2020
2013-03-28

„Masz przed sobą całe życie” - Dni Profilaktyki w PG 2


21 i 22 marca w Publicznym Gimnazjum Nr 2 im. M. Kopernika w Sokołowie Podl. pod hasłem „ Masz przed sobą całe życie” zostały zorganizowane Szkolne Dni Profilaktyki.
Program tego przedsięwzięcia został przygotowany  przez pedagoga szkoły p. Joannę Turos oraz psychologa szkolnego p. Ewę Murek-Szotko. Celem tegorocznych Dni Profilaktyki było propagowanie wiedzy na temat konsekwencji zażywania narkotyków i picia alkoholu, ale również zachęcenie młodzieży do odkrywania i realizowania swoich zainteresowań i pasji, co w młodym wieku jest bardzo istotnym czynnikiem chroniącym przed współczesnymi zagrożeniami.
W pierwszym dniu młodzież wzięła udział w 2-godzinnych warsztatach profilaktycznych, prowadzonych przez znanego i cenionego przez młodzież w Polsce terapeutę uzależnień - Leszka Korzenieckiego oraz jego asystenta. Obaj prelegenci przestrzegali uczniów przed sięganiem po używki, przybliżając zgubne skutki wynikające z ich zażywania. Podczas zajęć młodzież podjęła dyskusję na temat zdrowego stylu życia oraz wartości, które chronią przed różnymi zagrożeniami, a jednocześnie pozwalają cieszyć się pełnią życia.  Uczniowie pod opieką wychowawców uczestniczyli  też w konkursach profilaktycznych: na najciekawszą fraszkę pod hasłem „Masz przed sobą całe życie” i w konkursie na List do Rodziców „Chcemy dorastać w rodzinie wolnej od używek.” Najciekawsze prace zostały wyróżnione i nagrodzone.
W drugiej części dnia kilka scen spektaklu teatralnego „Sny” zaprezentowała młodzież z grupy PAT. Autorem scenariusza, reżyserii i choreografii jest Mateusz Kuc, uczeń I LO w Sokołowie Podlaskim. Premiera spektaklu została zapowiedziana na czerwiec tego roku. Spektakl, realizowany w bardzo oryginalnej konwencji snów i oparty na plastyce ruchu, przedstawia takie problemy młodych ludzi jak samotność, rozczarowanie w miłości, uzależnienie od narkotyków, alkoholizm w rodzinie. Dzięki zastosowanym środkom artystycznego wyrazu w sposób szczególny przemawia do wyobraźni i uczuć odbiorcy, skłaniając do refleksji nad własnym życiem. Przedstawienie  zostało przyjęte przez  uczniów z entuzjazmem, o czym świadczyły gromkie brawa, a także spontaniczne rozmowy niektórych uczniów z młodym reżyserem. Po spektaklu Mateusz Kuc przedstawił wykonawców, opowiedział o swoich artystycznych działaniach i zaprosił zainteresowanych do współpracy i rozwijania swoich predyspozycji w grupie teatralnej PAT.
Drugi dzień poświecony profilaktyce upłynął w atmosferze sportowej rywalizacji. Młodzież wzięła udział w Turnieju Halowym Piłki Nożnej Chłopców oraz w Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora Szkoły. Rozgrywkom towarzyszyły ogromne emocje zarówno ze strony zawodników, jak i kibiców zgromadzonych w hali sportowej. Nauczycieli, uczniów i rodziców cieszy fakt, że młodzież PG 2 chętnie uprawia sport, odnosząc znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach.
Zwieńczeniem Dni Profilaktyki było podsumowujące wystąpienie dyrektora szkoły oraz wręczenie nagród zwycięzcom zawodów sportowych i konkursów profilaktycznych.
Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorowi nagród, Burmistrzowi Miasta Sokołów panu Bogusławowi Karakuli, a także pracownikom Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za życzliwą współpracę podczas organizacji Szkolnych Dni Profilaktyki.

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe