17
2020
2021-05-11

Malowany Jazz w Sokołowskim Ośrodku Kultury


"Dzieła sztuki są przecież w nas, to w nas brzmi muzyka, w nas płótna malowane żyją jako obrazy, to w nas, w naszych wzruszeniach, zyskują prawdziwe istnienie zdarzenia opowiadane. Zewnętrzny świat sztuki wdziera się w wewnętrzne życie, stwarzając jego bogactwo". Te słowa prof. Ireny Wojnar, specjalistki w teorii wychowania estetycznego są myślą przewodnią najnowszego projektu Sokołowskiego Ośrodka Kultury „Malowany Jazz”. 

Skierowane do młodzieży w wieku 13-18 lat i seniorów 60+ twórcze działania międzypokoleniowe z dofinansowaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ruszają już w maju i potrwają do października bieżącego roku. Alina Simanowicz i Aleksandra Rykała, pomysłodawczynie i organizatorki projektu mają nadzieję, że stanowić on będzie znakomity sposób budowania integracji społecznej, dialogu międzypokoleniowego oraz rozumienia sztuki poprzez plastykę - sztukę emocji i jazz - muzykę wolności. Podkreślają, że zarówno jazz, jak i plastyka dają ogromną przestrzeń do interpretacji i wyrażania własnych emocji poprzez dźwięk i formę, tempo i barwę, rytm i linię. Obie dziedziny sztuki budują też symbiozę – tak jak jazz wyraża wrażliwość artysty poprzez wydobywanie za pomocą instrumentu własnych emocji, tak w plastyce kolor, barwa, linia czy plama są środkiem wyrazu stanu emocji twórcy.

Uczestnicy projektu „Malowany Jazz” będą poszukiwać odpowiedzi na pytanie, czy te dwie dziedziny sztuki mogą wzajemnie inspirować odbiorcę, czy istnieje wspólny język komunikacji i przenikania, czy słuchając utworu jazzowego uaktywniamy każdy element naszej osobowości, wrażliwości i czy te doznania jesteśmy w stanie przenieść na płótno, czy zwykłą kartkę papieru, utrwalić je, zapisać.

W programie projektu są warsztaty plastyczne stacjonarne, wakacyjny plener malarski w Drohiczynie. Planowane są również wykłady „Korzenie polskiego jazzu" oraz „JAZZ - dialog muzyki z plastyką”, ilustrowane przykładami audio i wideo. Wygłoszą je: Igor Pogorzelski - reżyser dźwięku, prelegent muzyczny i wykładowca akademicki oraz Agnieszka Sobczyńska - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, stypendystka Ministra Kultury i Sztuki, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej oraz Worldwide Graphic Designers. Warsztaty stacjonarne będą odbywały się raz w tygodniu w profesjonalnie wyposażonej Pracowni plastycznej Sokołowskiego Ośrodka Kultury, zajęcia prowadzi dr Ewa Anna Rykała - artysta plastyk, dr architektury krajobrazu. Tygodniowy plener malarski w Drohiczynie nad Bugiem, wśród barokowej architektury i nadbużańskich krajobrazów poprowadzi artysta plastyk Piotr Marciniak. Dzika i tajemnicza rzeka Bug, symbol wolności natury, podobnie jak jazz- muzyka wolności, będzie zapewne doskonałym motywem do pracy twórczej i źródło inspiracji artystycznej.

Formą podsumowania działań warsztatowych i plenerowych będzie sympozjum i wystawa prac w Sokołowskim Ośrodku Kultury, podczas której zostaną zaprezentowane efekty wspólnych działań międzypokoleniowych w postaci wielkoformatowego kolażu płócien każdego uczestnika projektu. Wystawę prac uczestników projektu obejrzeć będzie można w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury od 29 września do 20 października 2021 r., a uroczysty wernisaż zaplanowano na 6 października 2021 r.

Finałem projektu będzie koncert jazzowy "W rytmach Swingu i Jazzu", który odbędzie się w sali widowiskowej SOK. Zespół „Retro Orchestra” zaprezentuje autorskie opracowania przebojów z repertuaru m. ­in.: legendarnych big-bandów Glenna Millera oraz Duke’a Ellingtona, a także wybitnych piosenkarzy takich jak Frank Sinatra, Nat King Cole, Diana Krall czy Maria Koterbska.

Działania projektowe zostaną udokumentowane w formie wydawnictwa, reportażu fotograficznego oraz nagrania audio video.

J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe