17
2020
2019-12-10

Liwski zamek w miniaturze


W sobotę 30 listopada 2019 r. w galerii "Podziemie" piwnic gotyckich na Zamku w Liwie odbyła się uroczysta prezentacja makiety "Zamek w Liwie z Przygródkiem w połowie XVI w". Jej autorem jest Adam Świtlak z Warszawy, grafik, mikromodelarz, wielbiciel historii i architektury, a sama makieta przedstawia widok zamku wraz z otoczeniem z ok. 1555 r. i została wykonana w skali 1:150.

Makieta została opracowana na podstawie opisów zamku z XV i XVI w. i analiz architektonicznych budownictwa obronnego z tego okresu. Jej utworzenie wymagało nie tylko znajomości samej bryły budowli, ale także wiedzy z zakresu historii i ówczesnych realiów życia społeczeństwa. Autor poświęcił jej kilka miesięcy swojego życia. Pomocne przy jej tworzeniu okazały się wizualizacje komputerowe stworzone przez siedleckiego artystę i grafika Wojciecha Florczykiewicza. Makieta obrazuje zamek obronny, ale także jego otoczenie wraz z tzw. Przygródkiem. Bogata w sztafaż przyrodniczy i liczne scenki rodzajowe, dostarcza ogromu wiedzy nt. dawnych realiów zamkowego życia.

Warto dodać, że kolejnym zaskakującym pomysłem autora było dodanie do makiety "dźwięków z przeszłości" – plusku wody, szmerów drzew, odgłosów zwierząt, bicia dzwonów kościelnych i młotów kowalskich, a także okrzyków i rozmów mieszkańców. Autorem ścieżki dźwiękowej jest syn autora makiety – Jan Świtlak, absolwent Wrocławskiej Szkoły Muzyki Nowoczesnej w klasie Realizacji Dźwięku.

Zamek w Liwie został zbudowany na początku XV w. na sztucznie utworzonej wyspie otoczonej przez mokradła i rozlewiska Liwca. Aby dostać się do zamku, należało przejść przez ponad 100-metrowy drewniany most, biegnący od rynku miejskiego. Leżący wzdłuż niego Przygródek składał się z kilkunastu budynków o charakterze gospodarczym, administracyjnym i militarnym. Były to m.in. dom straży, domek pisarza, prochownia, łaźnia, kuchnia, piekarnia, kancelaria, dwie stajnie, kilka domów oraz brama. Część budynków postawiono na wysokich dębowych palach. Dzięki takiemu usytuowaniu można było uniknąć nagłego ataku ze strony nieprzyjaciela. Masywne umocnienia zabudowy Przygródka zabezpieczały Zamek i zapewniały dodatkowy czas na przygotowania obronne.

Podczas sobotniego spotkania dyrektor Muzeum Roman Postek oraz autor makiety Adam Świtlak w niezwykle ciekawy sposób opowiadali o współpracy i procesie twórczym makiety. Uroczystość połączona była z oficjalnym udostępnieniem trzeciej sali piwnic gotyckich Muzeum.
KDC 
Fot. Ryszard Sakowski

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe