17
2020
2021-05-25

Finansowe wsparcie dla zabytków Mazowsza


Po raz kolejny Samorząd Mazowsza przyznał pieniądze na renowację zabytków. Wnioski mogli składać wszyscy właściciele i posiadacze zabytków wpisanych do rejestru. Jak informują Liczba zgłoszeń była rekordowa, wpłynęło 198 wniosków na łączną kwotę ponad 27 mln zł.

Wsparcie na kwotę blisko 11 mln zł otrzymały134 obiekty, w tym 25 z subregionu siedleckiego i powiatu mińskiego. – Znaczna część środków trafi na remonty i prace konserwatorskie w zabytkowych kościołach, ale także rewitalizację parków podworskich czy renowację kamienic – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Wiele z tych inwestycji to prace ratunkowe, które są konieczne dla zachowania bezcennych elementów architektury. Nie zabrakło beneficjentów z powiatu sokołowskiego. Gmina Ceranów otrzyma 16 tys. zł na przebudowę schodów głównych i tarasu oraz remont balkonu budynku Zespołu Szkół im. Ludwika Górskiego w Ceranowie, Parafia Rzymskokatolicka w Zembrowie 140 tys. zł na remont posadzki w nawie głównej kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela.

Jako ciekawostkę warto dodać, że oba obiekty łączy osoba Ludwika Górskiego (1818- 1918) właściciela dóbr ziemskich Sterdyń i Ceranów, zasłużonego dla lokalnej społeczności i całej ojczyzny będącej wówczas pod zaborami. Obecna szkoła w Ceranowie była siedzibą Ludwika Górskiego i jego żony Pauliny z Krasińskich, zaś kościół w Zembrowie został przez niego ufundowany. Wiedzą, publikacjami, zasługami na różnych polach, głęboką wiarą i hojnością zyskał powszechne uznanie i szacunek. Pogrzeb L. Górskiego
w Ceranowie przekształcił się w manifestację patriotyczną.

J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe