17
2020
2014-10-10

Zwieńczenie obchodów Roku El Greco


W niedzielę 28 września w Kosowie Lackim otwarto wystawę prac Adama Borowego, a towarzyszył jej koncert Milito. Malarz jest autorem kopii słynnego obrazu El Greco „Ekstaza św. Franciszka”. Kopia  na stałe znajduje się w kosowskim kościele parafialnym, a niedzielę stanowiła najistotniejszą część dekoracji sceny M-GOK-u. 

Adam Borowy ukończył Liceum Plastyczne w Nałęczowie i ASP w Poznaniu. Pochodzi z Kosowa i jest tutaj nauczycielem i tu powstają jego obrazy. Maluje pejzaże, portrety, martwą naturę. Artysta wielokrotnie prezentował swoje obrazy na wystawach w Warszawie w ramach współpracy z fundacją Artbarbakan, między innymi uczestniczył w malarskim happeningu na Placu Zamkowym, a w tym roku pod patronatem tej fundacji miał swoją indywidualną wystawę w Galerii N69. Brał też udział w wystawach zbiorowych w Sokołowskim Ośrodku Kultury oraz w wystawie indywidualnej w Bibliotece Pedagogicznej.
 
Do M-GOK-u przybyli między innymi ks. dr Zenon Czumaj - dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie, ks. kan. Tomasz Pełszyk - proboszcz kosowskiej parafii, przedstawiciele władz samorządowych, twórcy kultury, dyrektorzy szkół, nauczyciele i młodzież i inne zainteresowane osoby. Wszystkich powitała dyrektor Ewa Rutkowska oraz dr Artur Ziontek – kurator obchodów. Podkreślił on, że kultura, która nas kształtuje i uczy rozumieć świat wygrała, bo tak wiele osób w niedzielne popołudnie wybrało przyjście na wernisaż, a nie siedzenie w domu. 
 
W pierwszej części spotkania wystąpił „Milito” - Kamil Niedziałek z Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Akompaniując na małej fisharmonii, mandolinie i innych instrumentach, wykonywał poetyckie teksty, które doskonale wyciszyły zebranych i wprowadziły ich w klimat obrazów utalentowanego kosowiaka. Malarz zaprosił do kontemplacji swoich płócien, stwierdzając, że malowanie jest pewnego rodzaju medytacją i rozmową z Bogiem. Była też możliwość nabycia niezwykle starannie wydanego katalogu wystawy z analizami twórczości artysty, dokonanymi przez prof. Antoniego Czyża i dra Artura Ziontka.
 
To ważne artystyczne wydarzenie wpisało się w obchody Roku El Greco w mieście, gdzie Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska odkryły w 1964 roku obraz „Ekstaza św. Franciszka”, jedyne dzieło hiszpańskiego artysty w Polsce. Obchody Roku El Greco w Kosowie Lackim odbywały się pod honorowym patronatem biskupa Antoniego Dydycza, Waldemara Kraski, Jacka Kozłowskiego i Adama Struzika.
 
J.O.

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Kosowiaku, rozmum wam trzeba oddać. Gospodarza szukacie w Łodzi lub Sokołowie, a obraz chcielibyście mieć u SIEBIE!!!!!!!!!!!!!! Niebiosa na to nie pozwolą!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Do kosowiaka
2014-10-13 03:40:01

oddajcie nam obraz!!

kosowiak
2014-10-10 18:45:11
Strona 1/1


Dane kontaktowe