29
2022
2023-03-07

Zuchowa Akademia Straży Pożarnej w SDH


 W piątkowy wieczór odbyło się uroczyste świeczowisko. Jego honorowym gościem był Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Paweł Dmowski. Tematem przewodnim spotkania było wprowadzenie zuchów w temat zlotu. Zuchy wstąpiły w szeregi Zuchowej Akademii Straży Pożarnej, a kadetów uroczyście powitali komendant PSP bryg. Paweł Dmowski oraz Komendant Hufca phm. Sławomir Pasik. Komendant Paweł Dmowski opowiedział zuchom o swojej pracy i zaprezentował nowe logo PSP, wyjaśniając jego symbolikę. Obrzędowe świeczowisko poprowadziła dh. Marzena Pasik, która przypomniała, że już za rok wypada 29 luty, który dla zuchów jest bardzo szczególnym dniem, gdyż: „raz na cztery lata zuch się staje pępkiem świata” i to tego dnia przypadają Imieniny Zucha.
Podczas tego wieczoru odbyła się także Obietnica Zuchowa. W szeregi zuchów naszego hufca wstąpiło czterech biszkoptów z 3 GZ „Dzielne Plastusie”, którzy w obecności swoich rodziców złożyli przysięgę bycia dobrym zuchem. Zuchowe śpiewy i pląsy zakończyły się słodką niespodzianką – jubileuszowym tortem zapewnionym przez Komendanta Hufca phm. Sławomir Pasik.
Sobotnie przedpołudnie w Akademii upłynęło na intensywnym szkoleniu młodych kadetów, które przeprowadził mł. bryg. Grzegorz Kuc ze swoją jednostką. Zuchy zapoznały się ze sprzętem jednostki ratowniczo-gaśniczej, zrozumiały, jakie zagrożenie stanowi ogień i jak należy się z nim obchodzić. Uczestniczyły w manewrach strażackich, ćwicząc swoją sprawność fizyczną. Zuchowi kadeci akademii przeszli szkolenie przeciwpożarowe: uczestniczyli w akcji ewakuacyjnej − alarmie przeciwpożarowym. Największą atrakcją okazał się jednak pokaz specjalistycznej grupy wodno-nurkowej. Zuchy utrwaliły numer alarmowy i potrafią już przeprowadzić rozmowę telefoniczną z ratownikiem w razie sytuacji zagrożenia. Czas z ratownikami sokołowskiej Państwowej Straży Pożarnej upłynął wszystkim bardzo szybko, a w legitymacjach kadetów pojawiły się pierwsze zaliczenia do „egzaminu” na zdobycie tropu „Strażacy”.
Po smacznym obiadku i zasłużonym odpoczynku na zuchy czekał główny sprawdzian wiedzy na trop czyli gra terenowa „Ślimak”, którą przygotowała Komendantka Zlotu. W czasie apelu kończącego 10. Jubileuszowy Zlot Zucha „Strażacy” zuchy - kadeci złożyli ślubowanie i tym samym zaliczyli zadania, a druhna komendantka przyznała wszystkim Trop. Zuchy szczęśliwe i z pełnym bagażem nowych doświadczeń wróciły do domów.
Bardzo dziękujemy Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej bryg. Pawłowi Dmowskiemu za współpracę, a wiemy, że to dopiero początek naszych wspólnych działań.
Podziękowania kierujemy także do dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej mł. bryg. Grzegorza Kuca za zaangażowanie i pasję w przekazywaniu wiedzy zuchom.
Do zobaczenia Czuj! Czuwaj!
Info i zdjęcia Hufiec ZHP Sokołów Podlaski

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe