29
2022
2022-11-22

ZSCKR w Grecji w ramach Projektu Erasmus+


Czwartego września 2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim wyjechali na dwutygodniową mobilność edukacyjną do Grecji w ramach dwóch akredytacji w Programie Erasmus+.

Obie akredytacje skierowane były zarówno do uczniów, jak i nauczycieli szkoły. Jedna z nich dotyczyła edukacji szkolnej (SE), a druga kształcenia i szkolenia zawodowego (VET). W pierwszym projekcie, w sektorze edukacji szkolnej (SE), wzięło udział 56 uczniów z 8 opiekunami oraz 18 nauczycieli. Uczniowie nabywali kompetencje językowe i cyfrowe w dwóch szkołach: Platon i Mpakogianni.

Podczas pobytu młodzież razem z greckimi przyjaciółmi brała udział w zajęciach edukacyjnych oraz sportowych. Na lekcjach uczyli się mitologii greckiej oraz alfabetu. Dzięki tamtejszym nauczycielom poznali panującą tam kulturę oraz kuchnię regionalną. W ramach zajęć ICT stworzyli prezentacje dla greckich rówieśników w języku angielskim o Sokołowie Podlaskim. Dowiedzieli się również o cyberprzemocy oraz sposobach radzenia sobie w takich przypadkach. W czasie wyjazdu doskonalili znajomość języka angielskiego dzięki udziałowi w ,,Grze Miejskiej”. W ramach realizacji projektu poznali również oferty turystyczne biur greckich i odwiedzili wyspę Skiathos. Podczas rejsu statkiem mogli zobaczyć delfiny, poćwiczyć tradycyjny grecki taniec sirtaki i podziwiać ‘’Złotą Plażę’’. Uczniowie zwiedzili również inne piękne miejsca, o których dokładnie opowiadał im tamtejszy przewodnik.

Z kolei nauczyciele w ramach projektu uczestniczyli w wybranych przez siebie kursach językowych i metodycznych, dzięki którym mogą wprowadzać elementy dwujęzyczności i edukacji z wykorzystaniem technologii zarówno na zajęciach lekcyjnych, jak i pozalekcyjnych. Wyjazd edukacyjny nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących odbył się w terminie od 3 do 16 lipca 2022 r.

Bardzo ważne z punktu widzenia realizacji projektu było zapewnienie możliwości dzielenia się zdobytą wiedzą przez osoby, które wróciły z mobilności.

W tym celu każda z grup po powrocie opracowała prezentację i przedstawiła ją pozostałym członkom społeczności szkolnej. Dodatkowo w ramach projektu szkoła zrealizowała kilka działań, w tym m.in. wystawę greckiego pieczywa w ramach akcji "Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia".

W drugim projekcie, realizowanym w ramach akredytacji w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) wzięło udział 33 uczniów z 3 opiekunami oraz 3 nauczycieli przedmiotów zawodowych.

W rezultacie porozumienia zawartego między szkołą a greckim partnerem uczniowie w różnych grupach odbywali staż w kilku firmach przetwórstwa spożywczego. Adepci technikum kształcącego w zawodzie technik technologii żywności mieli możliwość poznać grecki rynek pracy, rozwijać swoją wiedzę i umiejętności zawodowe, jak również podnieść kompetencje językowe.

Nauczyciele przedmiotów zawodowych z kolei brali udział w zajęciach językowych w celu podniesienia kompetencji językowych nauczycieli zawodu w greckiej szkole. Wyjazd kadry w ramach VET odbył się w terminie od 3 do 16 lipca 2022 r. Oprócz zajęć realizowany był program kulturowy: zwiedzanie wyspy Skiathos, Meteorów- klasztory.


K. W.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe