43
2019
2018-01-23

Znaleźli się w czerwonej strefie


 W dniu 12 stycznia Wojewoda Mazowiecki wydał nowe rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń, zgodnie z którym 3 miejscowości z terenu Gminy Repki weszły do strefy zapowietrzonej. Aby uświadomić lokalnych hodowców o wadze niebezpieczeństwa zorganizowano spotkanie z powiatowym lekarzem weterynarii oraz przedstawicielami ARiMR, wydziału budownictwa oraz Polskiego Związku Łowieckiego.

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody w strefie czerwonej znalazły się miejscowości: Kobylany, Skorupki oraz Sawice Bronisze. Natomiast 29 innych miejscowości z terenu Gminy Repki pozostaje w strefie zagrożonej. Taka sytuacja nakłada na lokalnych hodowców poważne ograniczenia.

Podczas spotkania zorganizowanego w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Repki 16 stycznia, jako pierwsza głos zabrała powiatowa lekarz weterynarii Anna Boczoń-Borkowska, która przypomniała o zaleceniach i obowiązkach, jakie zostały nałożone na rolników, których gospodarstwa znajdują się na terenie objętych ograniczeniami. Lekarz uprzedziła również obecnych o nieuniknionych kontrolach, podczas których stosowanie owych obowiązków zostanie sprawdzone.

Następnie głos zabrała reprezentantka sokołowskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Rozwoju Rolnictwa, która przedstawiła rolnikom, jakich rekompensat mogą się spodziewać w związku z przerwaniem hodowli trzody chlewnej. Jak się okazało, z różnego rodzaju wsparcia rolnicy mogą skorzystać pod warunkiem uzupełnienia dokumentacji dot. gospodarstwa w oddziale agencji.

Jako ostatnia z rolnikami rozmawiała Zofia Błońska z Wydziału Budownictwa, która wyjaśniła kwestię zezwoleń na budowę tzw. niecek dezynfekcyjnych, zadaszeń i ogrodzeń.

Na koniec spotkania lekarz Anna Boczoń-Borkowska apelowała do rolników o niezwłoczne zgłaszanie przypadków padłych świń oraz znalezionych martwych dzików.

Katarzyna Dybowska

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe