17
2020
2017-10-20

Znakomity koncert Voci Cantati


Zespół wokalny Voci Cantati działający przy Sokołowskim Ośrodku Kultury ponownie zachwycił sokołowską publiczność. 18 października odbył się ich koncert "Kto tam? Czy to Pan?", podczas którego mogliśmy usłyszeć znane i lubiane utwory Kabaretu Starszych Panów i nie tylko.

Dwóch utalentowanych dżentelmenów - Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski - zadebiutowało jako kabaret 16 października 1958 roku w I Programie Telewizji Polskiej. Od tamtego czasu stali się symbolem polskiej rozrywki lat 50. i 60. W ich programach występowały takie gwiazdy jak: Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Aleksandra Śląska, Krystyna Sienkiewicz, Zofia Kucówna, Wiesław Gołas, Mieczysław Czechowicz, Wiesław Michnikowski, Edward Dziewoński, Tadeusz Olsza, Czesław Roszkowski, Bohdan Łazuka, Jarema Stępowski, Zdzisław Leśniak czy Bronisław Pawlik. "Starsi Panowie" gościli również na antenie Polskiego Radia, w przygotowanym osobno słuchowisku, powtarzającym telewizyjną fabułę z tą samą obsadą. Kabaret zachwycał publiczność lirycznymi piosenkami, nietuzinkowymi dialogami i inteligentnym humorem. W ich tekstach nie brakowało aluzji i nawiązań do ówczesnych wydarzeń. Ubrani w eleganckie fraki i cylindry, z idealnym zachowaniem wyróżniali się w szarej rzeczywistości. Bawili i śmieszyli, pozwalali oderwać się od codziennych trosk i problemów.

Piosenki z repertuaru Kabaretu to dziś prawdziwe klasyki. Chociaż czasy się zmieniły, ich treść i przesłanie jest ponadczasowe. Utwory takie jak "Piosenka jest dobra na wszystko"czy "W czasie deszczu dzieci się nudzą" nie tracą na aktualności. Utwory Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego są znane i lubiane po dziś dzień, chociaż młode pokolenie może już nie wiedzieć, z czyjego repertuaru pochodzą. Zespół wokalny Voci Cantati postanowił przypomnieć sokołowskiej publiczności wzruszające, skłaniające do refleksji, a czasami zabawne piosenki Kabaretu Starszych Panów.

Koncert "Kto tam? Czy to Pan?" miał swoją premierę w kwietniu tego roku. Voci Cantati zrobili tak duże wrażenie na słuchaczach, że ci domagali się powtórzenia projektu. Świadczy to o tym, że sokołowska grupa ma już liczne grono swoich wiernych fanów. Koncert ponowiono z nową mocą 18 października, a na widowni próżno było szukać wolnego miejsca. Zespół przy akompaniamencie formacji Trochę Jazzu wykonał m.in. takie przeboje jak: "Kuplety Starszych Panów", "Herbatka", "Rodzina", "We dwoje", Kaziu, zakochaj się", "Przeklnij mnie", "Bądź mi tatą!", "Cóż Ci to ja uczyniłem", "Zmierzch", "Jeżeli kochać" oraz dynamiczne "Po kompocie", które w związku z bisem, zabrzmiało tego wieczoru dwukrotnie. Artyści zachwycili publiczność nie tylko swoimi głosami, ale również barwnymi strojami i choreografią. Układ taneczny do utworu „Po kompocie“ przygotował Kamil Brewczuk, a reżyserią pozostałej części występu zajęła się kierownik zespołu Bożena Kaczmarek.

Chociaż w skład zespołu wchodzą osoby w różnym wieku, wszyscy doskonale się ze sobą dogadują. Przez 6 lat istnienia grupy wytworzyły się w niej liczne przyjaźnie, które zyskują na sile dzięki pięknym wspomnieniom wspólnych projektów i przedsięwzięć.

Od początku istnienia Voci Cantati, zespołem zajmuje się jego założycielka i kierownik Bożena Kaczmarek absolwentka Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej i studentka Studium Emisji Głosu na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Pani Bożena ma niesamowity dar do zjednywania ludzi, którzy nieustannie chcą się rozwijać, a śpiew i taniec pozwala im oderwać się od codziennych trosk i wyrazić swoją osobowość. Ostatnio z powodów osobistych, powierzyła opiekę nad zespołem godnemu zastępcy – Damianowi Suchożebrskiemu, który doskonale odnalazł się w nowej roli.

- Jestem bardzo zadowolony z mojego nowego zespołu. Było pięknie. Mieli fajną energię i było widać, że czują się swobodnie na scenie. Wszystko się zgadzało: faceci wyglądali jak faceci, a kobiety wyglądały jak milion dolarów. - powiedział po koncercie.

Tego wieczoru na scenie każdy z artystów wyglądał jak doświadczona gwiazda. Na twarzach nie było widać stresu ani tremy. Zapytaliśmy kierowniczkę zespołu o to, jak było naprawdę.

- Trzeba pamiętać o tym, że zespół Voci Cantati tworzą amatorzy i każde wyjście na scenę jest dla nich nowym doświadczeniem. Stresują się, bo chcą dać z siebie jak najwięcej i pokazać się z jak najlepszej strony, szczególnie że występują przed swoją publicznością i na koncerty przychodzą ich znajomi. Premiera zawsze niesie ze sobą więcej stresu. Gdy jest powtórka koncertu, tak jak dziś, to jest większy luz, większa pewność siebie i więcej zabawy.

Podczas koncertu premierę miała debiutancka płyta zespołu, która jeszcze tego samego dnia wyszła w wytwórni. Krążek z nagraniem "live" kwietniowego koncertu można było zakupić w promocyjnej cenie. Zachęcamy do nabycia płyty wszystkich tych, którzy nie mogli usłyszeć koncertu na żywo oraz osoby chcące na dłużej cieszyć się głosem wspaniałych sokołowskich artystów.

Na scenie wystąpili: Agata Błońska, Agnieszka Kuć, Anna Zakrzewska, Anna Kostyra, Anna Garczyńska, Dorota Prokopczuk, Eliza Krasowska, Gabriela Smolik, Iwona Mergo-Golatowska, Kinga Tomczuk, Magdalena Chomać, Monika Dąbrowska, Monika Filip, Monika Gawrońska, Paulina Gryz, Jakub Lachowski, Józef Kalicki, Krzysztof Krasuski, Wojciech Kowalczyk oraz dyrygent Damian Suchożebrski. Dialogi Starszych Panów odtworzyli Krzysztof Kalinowski i Józef Kalicki. Zespołowi Voci Cantati akompaniowała grupa Trochę Jazzu w składzie: Piotr Jankowski (fortepian), Paweł Woźniak (gitara basowa), Mateusz Doliński (gitara akustyczna / elektryczna) oraz Mateusz Zalewski (perkusja).


Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Brawo , brawo , brawo !!

Jan
2017-10-23 21:50:19
Strona 1/1


Dane kontaktowe