17
2020
2013-10-29

„Złoty Jacek” dla Wacława Kruszewskiego


17 października w siedleckim ratuszu odbyła się uroczystość wręczenia Wacławowi Kruszewskiemu nagrody „Złoty Jacek”, przyznawanej przez Prezydenta i Radę Miasta Siedlce.

Publikujemy fragmenty laudacji przekazanej nam przez p. Kruszewskiego, a wygłoszonej z tej okazji przez Elżbietę Kieliszek.
 
„Pan Wacław Kruszewski urodził się w 1937 roku w Sokołowie, tu ukończył Liceum Ogólnokształcące, w 1983 roku obronił pracę magisterska na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UW na temat Centrum Kultury i Sztuki Województwa Siedleckiego.
 
W latach 1960-1964 był kierownikiem Wydziału Kultury i Sztuki Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Sokołowie, od 1964 kierownikiem Powiatowego Domu Kultury tamże, od 1975 dyrektorem Centrum Kultury i Sztuki Województwa Siedleckiego, od 1976 do 1990 dyrektorem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach. Za swoją działalność otrzymał 23 odznaczenia, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Największą radość,  jak sam twierdzi, sprawił Mu tytuł „Polaka Roku”, przyznany przez tygodnik „Rzeczpospolita” w 1986 r.
Był członkiem Narodowej Rady Kultury i Instytutu Kultury Polskiej Akademii Nauk.
To najkrótszy, telegraficzny zapis, ale nie mówi o Nim wiele.
 
Pan Wacław Kruszewski to...Człowiek z pasji
Człowiek instytucja, chętnie nazywany poufale przez byłych współpracowników „szefem”, ale częściej z należnym szacunkiem i uznaniem „dyrektorem”. To prawdziwy lider, potrafiący skupić wokół siebie i swoich pomysłów  ludzi, którzy tak jak on są przekonani, że „nie samym chlebem żyje człowiek”, że do życia potrzeba mu również k u l t u r y.[…]
Z uporem stara się zasypywać okopy dzielące środowisko dawnych i obecnych pracowników, działaczy i twórców kultury, pokazując, że nie ma się czego wstydzić, że każda instytucja, obiekt, ulica, zakład pracy, pomnik ma swoją historię budowaną mozolnie przez poprzedników, żyjących i pracujących w czasach, których sobie przecież nie wybierali. Służą temu m.in. coroczne spotkania w Chlewiskach.[…]
 
Pan Wacław Kruszewski zasłynął jako twórca unikalnych w Polsce, zintegrowanych instytucji kultury - Powiatowego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim, łączącego w swojej strukturze kino, dom kultury i bibliotekę, a po reformie administracyjnej kraju Centrum Kultury i Sztuki Województwa Siedleckiego z siedzibą w Sokołowie Podlaskim, a po uzyskaniu bazy (remoncie sali MPRB) - w Siedlcach.
Centrum, oprócz funkcji metodyczno programowych i instruktażowych typowych dla wojewódzkich domów kultury, pełniło rolę wielofunkcyjnej, nowoczesnej instytucji integrującej działalność Biura Wystaw Artystycznych, Biura Informacji Kulturalnej z własną drukarnią, Siedleckiej Agencji Artystycznej, która organizowała spektakle impresaryjnego Siedleckiego Teatru Kameralnego, Pracownię Usług Plastycznych. Centrum wypracowywało ok.60 % własnego budżetu. Przy Centrum okres świetności przeżywał Zespół Pieśni Tańca „Chodowiacy”. […]
Narodziły się wówczas i rozwinęły do rangi ogólnopolskiej imprezy promujące amatorski ruch artystyczny - Festiwal Piosenki Harcerskiej, Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Stoczku Łukowskim, Międzynarodowe Warsztaty Muzyczne „Jeunesses Musicales”, konkursy orkiestr dętych Ochotniczych Straży Pożarnych i wiele innych. Działała dobrze rozwinięta i nieźle wyposażona sieć bibliotek, ośrodków kultury i wiejskich klubów.
Pieniądze na kulturę pochodziły z Narodowego Funduszu Rozwoju Kultury, stanowiącego 1,9% funduszu płac pracowników gospodarki uspołecznionej, a że prawie wszystko było uspołecznione, pieniędzy na kulturę nie brakowało. Przyznać trzeba, że dzisiejszy laureat był mistrzem w ich zdobywaniu dla województwa siedleckiego. […]
(…) Udało się zrobić wiele, wyremontować i przekazać do społecznego użytku takie obiekty jak: pałac Doria Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim, ratusz w Siedlcach na siedzibę Muzeum Okręgowego, zabytkowy zajazd w Maciejowicach na Muzeum Tadeusza Kościuszki, Dom Kupców Gdańskich w Węgrowie na bibliotekę, dwór Reymonta w Chlewiskach na Dom Pracy Twórczej, dworek w Woli Suchożebrskiej na Ośrodek Tradycji i Kultury Ziemiańskiej.
[…] Staraniom Pana Kruszewskiego zawdzięczamy też takie obiekty jak Szkoła Muzyczna w Mińsku Maz. 
i Siedlcach, Węgrowski Ośrodek Kultury i kilka innych.
Wydaje się, że tymi dokonaniami można by obdzielić wiele osób i każda z nich z osobna zasługiwałaby na uznanie 
i szacunek, toteż Kapituła Złotego Jacka w uznaniu zasług Pana Kruszewskiego postanowiła przyznać Mu w dniu dzisiejszym to wyróżnienie”.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe