17
2020
2013-03-28

Ze Skibniewa do Włoch


W dniach 4-8 marca 2013 r. odbyło się kolejne spotkanie krajów biorących udział w projekcie: „Secrets of Newton’s pple.” Trzy uczennice Zespołu Oświatowego w Skibniewie: Ewa Chendoszko, Angelika Skibniewska i Natalia Soszyńska oraz dwie nauczycielki: Renata Pliszka i Mariola Pogorzelska uczestniczyły w wyjeździe do Włoch w ramach programu Comenius.
Tam spotkali się przedstawiciele wszystkich ośmiu państw uczestniczących w projekcie: Hiszpanii, Szwecji, Niemiec, Estonii, Słowenii, Polski, Turcji i Włoch.  Szkoła włoska, która przyjmowała delegacje uczniów i nauczycieli z pozostałych państw biorących udział w projekcie, położona jest w miejscowości Scerni, w regionie Abruzja. Po serdecznym przywitaniu gości przez dyrektora szkoły i burmistrza miasta, nastąpiła prezentacja szkół biorących udział w projekcie. Każda szkoła zaprezentowała przygotowane na spotkanie doświadczenia z fizyki i chemii. Odbyły się warsztaty dla nauczycieli, podczas których ustalono zadania na kolejne spotkanie, które odbędzie się tym razem w maju w Estonii.
Podczas pobytu uczestnicy zwiedzili pełne urokliwych, wąskich uliczek Lanciano - miasto z mostem z czasów rzymskich, z romańskimi, kamiennymi budowlami. W kolejnym dniu pobytu uczniowie uczestniczyli w zajęciach razem z uczniami szkoły włoskiej, a nauczyciele mogli obejrzeć sale lekcyjne oraz poznać zasady funkcjonowania dwóch szkół w Scerni - szkoły podstawowej i gimnazjum. Następnie cała grupa projektowa uczniów i nauczycieli pojechała do szkoły Istituto Comprensivo „P.S. Zimarino” w Casalbordino, gdzie spotkała się z burmistrzem miasta. Podczas tego spotkania uczniowie i nauczyciele otrzymali pamiątkowe ordery oraz foldery promujące ten region, Abruzję. Podczas pobytu zwiedzano królewski pałac „The Royal Palace of Caserta”, byłą rezydencję Bourbonów. Pobyt uczennic ze Skibniewa w domach ich włoskich rówieśników okazał się ciekawym doświadczeniem, okazją do nawiązania nowych przyjaźni, które z pewnością przetrwają dzięki nowoczesnej technologii informatycznej.
- Włosi to bardzo uprzejmi i zabawni ludzie - mówi Natalia, jedna z uczennic uczestniczących w wyjeździe - ale przede wszystkim pełni energii i chęci do działania Cały wyjazd uważamy za udany. Gdy przyszedł dzień opuszczenia słonecznej Italii, każdej z nas kręciła się łezka w oku, że ta wspaniała przygoda się kończy i trzeba wracać do domu. Ale cóż, wróciłyśmy pełne wspomnień, które pozostaną na długo w naszej pamięci i w naszych sercach.

Renata Pliszka

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe