17
2020
2011-05-23

Zdobywają nowe doświadczenia w Niemczech


Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim wyjechali do Niemiec na staż w ramach programu Leonardo da Vinci.

Młodzi ludzie biorą udział w projekcie pod nazwą „Nowoczesne technologie i rozwiązania stosowane w chowie bydła mlecznego szansą na rozwój terenów słabo rozwiniętych, promowanie elastycznych form zatrudnienia oraz tworzenie miejsc pracy dla absolwentów szkoły rolniczej” realizowanym we współpracy z DEULA w Nienburgu koło Hannoveru.

U najlepszych
Ośrodek szkoleniowy DEULA w Nienburgu to nowoczesne centrum kształcenia zawodowego zatrudniające 50 pracowników. Zajmuje powierzchnię 9 tysięcy metrów kwadratowych. Są tam sale dydaktyczne, sale ćwiczeń, warsztaty. Placówka dysponuje nowoczesnym sprzętem rolniczym znanych światowych firm a także nowoczesnymi pomocami dydaktycznymi.
- DEULA Nienburg ugruntowała swoją kluczową pozycję jako ośrodek szkoleniowy wspomagający swoim działaniem rozwój rolnictwa i przemysłu związanego z rolnictwem – podkreśla Wiesława Kapusta, dyrektor ZS CKR w Sokołowie. – To doskonałe miejsce do realizacji projektu, który zakłada zdobycie dodatkowych umiejętności przez młodzież z naszej szkoły, kształcą się w zawodach technik rolnik oraz technik agrobiznesu. Chodzi o wiedzę nie objętą programem nauczania i porównanie istniejących w Polsce warunków koniecznych do prowadzenia chowu i hodowli zwierząt zgodnie z normami europejskimi i przepisami w Niemczech - w zakresie utrzymania, żywienia, wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, technologii pozyskiwania mleka oraz zagospodarowania gnojowicy i przeciwdziałania skażeniu środowiska związanego z produkcją zwierzęcą.
Staż w ramach programu odbywa 18 uczniów pod opieką dwóch nauczycieli przedmiotów zawodowych. Po jego zakończeniu uczniowie otrzymają dokument Europass Mobility, potwierdzający nabyte kwalifikacje.

Już po kontroli
Staż rozpoczął się 1 maja. Dyrektor Wiesława Kapusta wraz z koordynatorem projektu, Joanną Kur - na co dzień kierownikiem praktycznej nauki zawodu w ZS CKR w Sokołowie Podlaskim, odbyły przewidzianą w programie wizytę kontrolno – monitorującą w Nienburgu. Sprawdzały stopień realizacji programu i zbierały opinie uczestników stażu.
- Kontrola wypadła pozytywnie. A uczestnicy stażu są bardzo zadowoleni i już teraz zgłaszają chęć uczestnictwa w kolejnych przedsięwzięciach planowanych przez szkołę – dodaje pani dyrektor.
Dzięki udziałowi w stażu uczniowie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe, nawiązują nowe kontakty, poprawiają znajomość języka niemieckiego, szczególnie w zakresie słownictwa zawodowego. Poznają także kulturę mieszkańców Niemiec oraz swoich rówieśników kształcących się w szkołach rolniczych w innych państwach europejskich.
BOŻENA GONTARZ
FOT. ZS CKR SOKOŁÓW

« wróć | komentarze [10]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

...a Ty,która zawsze będziesz "poniżej"przechodziłaś już kurację?Bardzo się cieszę ale zadaję sobie pytanie:dlaczego u kowala?

cdn
2011-05-29 12:37:36

Do Adolf jungen Drogi Adolfie, Twój wpis ma się do treści komentarzy nijak, nikt tu na na młodizeż nawet nie narzeka. Jedna taka pani kiedyś bredziła z godzinę "o czytaniu ze zrozumieniem" i teraz wiem,że to do Adolfa właśnie! Wiem - o Adolfie, że dzień bez punktu, to dzień stracony, ale miarkuj się, by wazelina nie stała się Twoją drugą naturą! To chyba zbyt ślisko, a wówczas różne rzeczy się do człowieka przyczepiają, a i otoczenie w jelicie grubym mało budujące i estetyczne jest. Bądź zdrów amigo Brassica oleracea L.!

Error
2011-05-26 18:25:14

Wy powyżej jesteście chorymi pacjentami... Idźccie się leczyć, zostawcie tą biedną młodzież w spokoju.

Adolf jungen
2011-05-26 11:07:19

..."najważniejszy jest własny interes,zarobić i nie narobić się"-ten fragment cytatu w praktyce idealnie pasuje do pewnego "magistra"z bożej łaski z importu.Error,po co się trudzić przygotowaniem do matury młodzieży?Lepiej nałapać niewolników a potem z" dostojeństwem "i śmieszną wyższością,która ma się" ni- jak" do rzeczywistości rozliczać ich z roboty!Najlepiej pod pręgierzem(zestawy kar do wyboru,wedle uznania skazanego).O,przepraszam niewolnikiem nie może być członek rodziny.Bezkrytyczność i samouwielbienie dla siebie a w rzeczywistości gburowatość,brak honoru i bezczelność to cechy,występujące w pewnym gronie "magistrów",ale nie ma się czemu dziwić:wystarczy popatrzeć!

brzydki ąntoni
2011-05-25 18:08:25

Jako "sfrustrowany pisarz" cieszę się bardzo, że jeszcze bardziej jest sfrustrowany "Magister" wychowania początkowego spec od klas 1-3. Może by trzeba doprowadzić chociaż jedną klasę do matury ze swojego przedmiotu, albo jako wychowawca? Kurs tygodniowy zarządzania - to za mało, by zabierać głos. A co do chodzenia do "tej" szkoły, to zapewne, aż nastąpiło przyczepienie się "Lybry" do ...

Error
2011-05-24 22:42:03

Pozytywne zmiany będą wtedy ,gdy skończy sie okres okupacji i tacy niedowidzący żołnierze jak Ty" magister"i Tobie podobni pójdą do domku i odejdą w zapomnienie.Wszyscy "wyzwoleni" odetchną świerzym powietrzem...I ta chwila zbliża się nieuchronnie!Pozdrówka dla Inżżżżżżżyniera.

piękna z Rytlów
2011-05-24 21:09:12

I ciągle ci sami "sfrustrowani pisarze". "Błąd" i inżżżżżynierrrr - zatroskani o matury. Kto by pomyślał? Panowie? Nie ceńcie się tak wysoko.Chodziłem do tej szkoły. A dopiero teraz widzę pozytywne zmiany, które w niej zaszły. I trzeba być wyjątkowym dyletantem, by tego nie zauważyć. Ale najważniejszy jest własny interes, zarobić i nie narobić się i chyba taki system wartości preferujecie.A na zdawalność matur ma wpływ wiele czynników. Nie wszyscy muszą ją zdać.

magister
2011-05-24 18:56:31

Wyjazdy wyjazdami, a ciekawe jak zdawalność matury? Rośnie w stosunku do r. szk. 2006/7 - czy maleje systematycznie? Jak politycy mawiają; nie po fotkach, ale po owocach ją poznacie! Pozdrowienia dla Errora

inżżżżżżżynierrr
2011-05-24 17:41:46

(...) Error,nie ma się czemu dziwić,"obcy"się ujawniają i chcą nawiązać kontakt.Miejmy nadzieję,że niedługo odlecą,jak nie statkiem to na miotłach!

rorre
2011-05-24 17:34:12

Moim zdaniem ktoś tu wpływa fatalnie na jakość zdjęcia (...). A swoją drogą taka fascynacja zachodem przy mentalności wschodniej, no ciekawe bardzo.

Error
2011-05-24 00:20:36
Strona 1/1


Dane kontaktowe