29
2022
2013-11-22

Zbliżają się wydatki, duuuże wydatki!


Święta za miesiąc. Zatem pora już rozbić skarbonkę i policzyć swoje oszczędności. Być może po rozbiciu skarbonki okaże się, że oszczędności jest bardzo mało lub w ogóle ich nie ma. U większości osób jakieś oszczędności, większe lub mniejsze, jednak będą. 

Jak pokazują najnowsze badania, które zostały przeprowadzone w 17 krajach europejskich, w tym także w Polsce, około 80% Polaków planuje wydatki świąteczne z oszczędności. Co piąta osoba skorzysta z pożyczki, aczkolwiek w większości przypadków będą to pożyczki u rodziny i znajomych. Do banku uda się niewiele osób. 
Jak pokazują przeprowadzone badania, statystyczna polska rodzina wyda w tym roku na święta średnio 1126 zł. W porównaniu z rokiem ubiegłym ta kwota jest niższa o 5% - w zeszłym roku wynosiła ona bowiem 1280 zł. Te pieniądze przeznaczone zostaną głównie na produkty żywnościowe oraz prezenty. Zastanawiające jest to, ile osób będzie zadowolonych z prezentów. Prawdopodobieństwo zadowolenia będzie wyższe u osób, które uwielbiają książki i kosmetyki, bowiem takie produkty Polacy najczęściej kupują pod choinkę. Prawie połowa z tych osób kupi prezenty w internecie. Ciekawe o czym to świadczy: o większym zaufaniu do sieci, czy może lenistwie? Według mnie lepiej wybrać się na zakupy do prawdziwych sklepów, nie tych internetowych. Tam, gdzie kolejki są ogromne. Tam, gdzie ludzie się uśmiechają. Tam, gdzie grają świąteczne piosenki. Na tym przecież polega magia świąt :)

Polacy, podobnie jak inni Europejczycy, woleliby pod choinką znaleźć zupełnie coś innego - kopertę z pieniędzmi. Najlepiej przecież samemu kupić sobie prezent, wtedy na pewno będzie trafiony.

Odnośnie wydatków świątecznych: w zeszłym tygodniu wyczytałem, że pewna polska celebrytka zarobiła przez kilka miesięcy prawie milion złotych i nie zamierza kupować w tym roku żadnych prezentów. Hm, czyżby nic nie  zaoszczędziła?

KW
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe