17
2020
2019-04-02

Zatrzymano podejrzanego o atak na prezydenta Kudelskiego


Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego
o atak na byłego prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego. Napastnik to 38-letni Dejan Apastasi S.

W poniedziałek 1 kwietnia przed godz. 8.00 Wojciech Kudelski wracał z porannej Mszy św. Został zaatakowany ostrym narzędziem w pobliżu swojego miejsca zamieszkania na ul. Świrskiego. Napastnik prawdopodobnie zadał mu cios nożem w brzuch. Były prezydent trafił na blok operacyjny Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Jak poinformował dyrektor ds. medycznych Mariusz Mioduski, stan Kudelskiego był ciężki, a obrażenia mu zadane w bezpośredni sposób zagrażały jego życiu. Kilka godzin po zakończeniu operacji stan prezydenta się ustabilizował.

Policja współpracująca z prokuraturą zabezpieczyła nagranie z pobliskiego monitoringu. Na nagraniu widać było, jak podejrzany wsiada do samochodu marki Honda i odjeżdża z miejsca zdarzenia. Policja zatrzymała go kilka godzin później.

Podejrzany to mężczyzna narodowości polskiej 38-letni Dejan Apastasi S. Wcześniej nosił imię Marcin, lecz w styczniu ubiegłego roku zmienił je w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jest mieszkańcem powiatu siedleckiego, a z nieoficjalnych źródeł wiemy, że pochodzi z miejscowości Mordy. Prowadzi własną firmę remontową. W momencie zatrzymania ukrywał się w mieszkaniu, które zlecono mu do remontu.

Rzeczniczka siedleckiej prokuratury prok. Krystyna Gołąbek poinformowała, że mężczyzna nie był zaskoczony podczas zatrzymania. Czekał na przyjazd policji. Jak podają ogólnopolskie media, prawdopodobne motywy działania napastnika dotyczą sprawy z czasów, gdy Wojciech Kudelski był prezydentem Siedlec. Podobno Dejan Apastasi S. nie zgadzał się z decyzją prezydenta, dotyczącą jednej z siedleckich kamienic.

Prokuratura Okręgowa w Siedlcach po przesłuchaniu i zebraniu dowodów zdecyduje, jaki zarzut postawi Dejanowi Apastasinowi S. Prawdopodobnie będzie to usiłowanie zabójstwa. Może mu grozić od 8 do 25 lat pozbawienia wolności.

Obecnie Wojciech Kudelski przebywa w sali pooperacyjnej. - To był bardzo rozległy zabieg, na szczęście zakończony sukcesem. Prezydent prosił o przekazanie, że czuje się coraz lepiej – powiedział dziennikarzom Mariusz Mioduski, dyrektor do spraw medycznych z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Były prezydent wymaga ciągłego monitorowania i podawania leków.

Słowa wsparcia dla Wojciecha Kudelskiego i jego rodziny przekazali m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki oraz obecny Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik.

- Jestem wstrząśnięty tą sytuacją. Nie przypuszczałem, że coś tak okropnego może się wydarzyć w naszym mieście. Nie ma mojej zgody na wszelkie przejawy nienawiści, nietolerancji, na tak dramatyczne wydarzenia. Chcemy żyć w społeczeństwie opartym na empatii, otwartości i szacunku, w którym będziemy się czuć dobrze i bezpiecznie. Chcemy bez obaw o własne zdrowie wychodzić rano do pracy. To prawo zostało dziś odebrane Panu Wojciechowi Kudelskiemu. Panu Prezydentowi życzę siły i zdrowia oraz zapewniam o gotowości do udzielenia wszelkiego wsparcia, jakie tylko okaże się potrzebne. Apeluję do polityków, liderów, do wszystkich mieszkańców Siedlec o zero tolerancji dla nienawiści w życiu publicznym. Jeśli wszyscy przyjmiemy taką zasadę i będziemy konsekwentnie ją stosować, może uda się naprawić to, co w naszym społeczeństwie zostało zburzone – napisał w swoim oświadczeniu prezydent Andrzej Sitnik.

- Jestem ogromnie poruszony atakiem na byłego Prezydenta Siedlec, Wojciecha Kudelskiego. Żywię nadzieję, na Jego jak najszybszy powrót do zdrowia. Składam szczególne podziękowania na ręce funkcjonariuszy policji zaangażowanych w zatrzymanie sprawcy ataku oraz wyrazy uznania dla personelu medycznego Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Dziś osobiście odwiedzę przebywającego w szpitalu byłego Prezydenta Siedlec - napisał w swoim oświadczeniu Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Poniżej link do filmu z doprowadzenia Dejana Apastasiego S. do Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach:

https://bit.ly/2FH7FOC


Źródło / Fot: Mazowiecka Policja
Katarzyna Dybowska 


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe