11
2020
2019-05-29

Zaśpiewali w dwóch językach


Już po raz dwunasty odbył się 22 maja Festiwal Piosenki Europejskiej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach. W tym roku jego zwycięzcami została głównie młodzież z powiatu siedleckiego.

Oficjalnego otwarcia i zamknięcia festiwalu dokonała Julia Pitera – Poseł do Parlamentu Europejskiego. Przesłuchania finałowe poprowadziła Beata Prokurat. Wszystkie zakwalifikowane występy w tym roku oceniała specjalna komisja, w której zasiedli: Łukasz Kraujutowicz, Aneta Karczmarska oraz Marek Trochimiak.

– Poziom wykonań był dosyć wysoki, a repertuar odpowiednio dobrany. Występy młodzieży dobrze słuchało się zarówno po polsku, jak też w obcym języku – zaznaczył podczas podsumowania przewodniczący jury Łukasz Kraujutowicz.

Decyzją jurorów w kategorii soliści laureatką została Olga Wujkowska (Zespół Oświatowy im. Jana Pawła II w Stoku Lackim), drugie miesjce zdobyła Martyna Wójcik (Siedlce), zaś kolejne Maja Chazan (Szkoła Podstawowa Nr 7 w Siedlcach).

W tej kategorii przyznano także wyróżnienie specjalne, które zdobyła Zuzanna Kulesz z Łosickiego Domu Kultury oraz wyróżnienie dla Justyny Galaszewskiej z Sulejówka.

W kategorii duety jurorzy przyznali tylko III miejsce dla Wiktorii Koprowskiej i Julii Skorupki z Publicznej Szkoły Podstawowej w Repkach.

- Ocenie jurorów podlegały walory wokalne i interpretacja utworu, kreatywność i twórczość własna uczestników. Zwracali oni uwagę także na dobór repertuaru do wieku i możliwości wykonawcy, a także na kompozycję i ogólny wyraz artystyczny – informuje Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor M-GOK-u.

Zwycięzcy otrzymali statuetki w kształcie mikrofonów, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Ich fundatorami byli: Posłowie do Parlamentu Europejskiego: Julia Pitera i Jarosław Kalinowski, a także Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz firmy: ARTPOL AGRO Artur Obrępalski, BOMIX – Maciej Bolesta, Sklep Spożywczo-Przemysłowy Grażyna Konasiuk, Piekarnia-Cukiernia „JAN” Aleksandra Zając w Mordach, a także organizator festiwalu – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach. Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy-podziękowania.


Festiwal po raz czwarty

Głównymi celami Festiwalu Piosenki Europejskiej w Mordach jest m. in. zwiększenie poczucia przynależności młodzieży do Unii Europejskiej, ich aktywizacja muzyczna oraz promocja ich talentów i twórczości.

Nasz festiwal od początku swego istnienia doskonale wpisuje się w idee Święta Unii Europejskiej – powiedział na początku festiwalu dyrektor M-GOK-u.

Pierwsza edycja Przeglądu Piosenki Europejskiej (pierwotna nazwa konkursu) odbyła się w 2007 r. i miała zasięg powiatowy. Później przegląd miał charakter regionalny i był adresowany do gimnazjalistów aż z 8 powiatów z terenu 3 województw.

- Od 4 lat odbywa się jako festiwal mający charakter ogólnopolski, skierowany do młodzieży od 13 do 15 lat. Za rok chcemy zrobić drugą kategorię wiekową, to jest od 16 do 18 lat – informuje Patryk Kamiński z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach.

Tegoroczny festiwal patronatem honorowym objęli: Posłowie do Parlamentu Europejskiego: Julia Pitera, Jarosław Kalinowski i Zbigniew Kuźmiuk, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Burmistrz Miasta i Gminy Mordy Jan Paweł Ługowski.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały „Wieści Sokołowskie”.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

www.wiescisokolowskie.pl/galeria/247,festiwal-piosenki-europejskiej.html


P.B.
Fot. Monika Stokowska


 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe