11
2020
2017-11-23

Zaproszenie na I Konkurs poetycki im. Franciszka Kobryńczuka


Bądź pozdrowiona Ziemio Podlaska

moja Ojczyzno, barwna Itako

od święta strojna, boś jaśnie pańska,

na co dzień chłopska, piękna jednako.

Na twoich polach, jak w sanktuariach,

Bóg nam co roku latem przemienia

Pracę rolnika w zbożowe ziarna,

a żar słoneczny – na cud istnienia.

 

I Konkurs poetycki im. Franciszka Kobryńczuka

do udziału zaprasza

Stowarzyszenie „Lepsze Jutro Gminy Sterdyń”

 

Zapewne większość zna postać prof. dr hab. Franciszka Kobryńczuka, nauczyciela akademickiego obdarzonego niezwykłym talentem literackim i dydaktycznym. Człowieka o nieprzeciętnej osobowości,
a przede wszystkim skromnego, wrażliwego, otwartego na drugiego człowieka, serdecznego wobec dzieci
i młodzieży, piewcy Ziemi Podlaskiej, który pozostawił po sobie to, co nie przemija – piękne słowa utrwalone na papierze.

Jako spadkobiercy jego spuścizny, otrzymaliśmy pozwolenie na organizowanie konkursu pod takim tytułem i zaakceptowanym ramowym regulaminem w maju 2016 roku przez prof. dr hab. Franciszka Kobryńczuka. Konkurs ma być cykliczny i prowadzony dwutorowo.

Pierwszy – konkurs recytatorski ma na celu popularyzację dorobku literackiego poetów. Upowszechnianie piękna słowa literackiego, opiewania słowem różnych zdarzeń i wizji poetów oraz wyrażanie pięknych strof w dykcji i interpretacji własnej recytatora ( ten sam wiersz dla każdego znaczy co innego) .


Drugi – konkurs organizowany w różnych formach ( w każdym roku inna) inspirowany wierszami prof. dr hab. Franciszka Kobryńczuka, mający na celu popularyzację twórczości naszego rodaka „Małej Ojczyzny” urodzonego w Długich Grzymkach w Powiecie Sokołowskim. Uhonorowanego za życia tytułem „Zasłużony dla Gminy Sterdyń”.


Konkurs poetycki to obcowanie z poezją, świetna możliwość atrakcyjnego realizowania treści ze ścieżki regionalnej. To też dobra okazja do spotkania z regionalnymi twórcami i ich dorobkiem poetyckim, na który będą zapraszani, a przede wszystkim promocja postaci i osobowości prof. dr hab. Franciszka Kobryńczuka.

W tym roku Konkurs będzie składał się z dwóch części: recytatorskiego i plastycznego, który zostanie przeprowadzony w Pałacu Ossolińskich w Sterdyni (sala konferencyjna) przy ulicy Kościelnej 43, we wtorek 12 grudnia 2017 r., od godz.11:00. Miejsce „I Konkursu poetyckiego im. Franciszka Kobryńczuka” nie jest przypadkowe, ponieważ w Pałacu Ossolińskich mieściło się Gimnazjum i wówczas uczeń Franciszek Kobryńczuk rozpoczął edukację.

Konkurs recytatorski:

  • I kategoria wiekowa - uczniowie szkół podstawowych klas I–III

  • II kategoria wiekowa - uczniowie szkół podstawowych klas IV-VII

  • III kategoria wiekowa - uczniowie szkół gimnazjalnych

  • IV kategoria wiekowa - uczniowie szkół średnich

 

Konkurs plastyczny:

  • I kategoria wiekowa – uczniowie szkół podstawowych

  • II kategoria wiekowa - uczniowie szkół gimnazjalnych

  • III kategoria wiekowa – uczniowie szkół średnich

  • IV kategoria wiekowa – osoby powyżej 20 roku życia

 

Mamy nadzieję, że ten cykl zaciekawi zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Zapraszamy do licznego udziału w obu konkursach.

Do zobaczenia w Pałacu Ossolińskich w Sterdyni przy ulicy Kościelnej 43, 08-320 Sterdyń (sala konferencyjna) . Wtorek, 12 grudzień 2017 r., o godz.11:00.

 

W imieniu organizatorów zaprasza
Marianna Kobylińska
prezes Stowarzyszenia „Lepsze Jutro Gminy Sterdyń”

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe