17
2020
2010-12-15

Zapach lasu w domu


Chociaż do Świąt Bożego Narodzenia został tydzień, to już dziś można i warto kupić pachnącą choinkę z legalnej plantacji. Za kradzież drzewka można bowiem słono zapłacić…

Szał świątecznych zakupów już trwa. Oprócz prezentów, szukamy także świątecznych drzewek.

Z legalnego źródła
Na rynku oprócz tradycyjnych świerków pojawiły się, dla osób lubiących nowości, jodły kaukaskie. Wiele osób kupuje również choinki sztuczne, które są znacznie droższe od naturalnych, ale wykorzystać je można wielokrotnie. Jeśli więc zależy nam na tym, żeby kupić choinkę konkretnego gatunku i odpowiednich rozmiarów, warto już teraz rozejrzeć się w punktach sprzedaży.
- W Nadleśnictwie Sokołów sprzedaż bożonarodzeniowych drzewek już trwa. Ilość zależy oczywiście od zapotrzebowania rynku – mówi Robert Płocki, sokołowski nadleśniczy. Ceny uzależnione są od wysokości drzewka i niewiele się zmieniły w stosunku do lat ubiegłych.
– Kierujemy się wskaźnikiem inflacji, aby nie odstraszyć klientów. Każdy zakup dokonany w Nadleśnictwie jest potwierdzany asygnatą, stwierdzającą legalność nabycia drzewka - dodaje nadleśniczy i podkreśla, że Lasy Państwowe nie zamierzają i nie konkurują z prywatnymi plantatorami. - Mamy dużą plantację choinek świerkowych, pochodzących z leśnictwa Przeździatka, z której na potrzeby mieszkańców i urzędów wycinamy drzewka – dodaje Robert Płocki.

Akcja „Choinka”
Ruszyły tegoroczne działania pod nazwą „Choinka”, mające za zadanie zapobieganie nielegalnym wycinkom drzewek z Lasów Państwowych.
– Straż leśna wraz z funkcjonariuszami policji będzie kontrolować nie tylko lasy, gdzie giną drzewka ale także bazary i targowiska. Służby będą sprawdzać asygnaty potwierdzające, czy choinki pochodzą z legalnych źródeł – informuje Robert Płocki. Leśnicy poprzez taką akcję starają się chronić drzewka przed złodziejami.
Straż leśna za kradzież choinki bądź innej rośliny z lasu może nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych lub skierować sprawę do sądu, gdzie kara może wynieść nawet 5 tys. zł. Świąteczne drzewko zdobyte w nielegalny sposób może więc naprawdę dużo kosztować. Z roku na rok, dzięki działaniom służb a także rosnącej świadomości społeczeństwa, liczba kradzieży choinek maleje
- W naszym powiecie zdarzenia te mają jedynie charakter incydentalny – mówi nadleśniczy. Przy tak niskich cenach świątecznych drzewek kradzież jest po prostu nieopłacalna.
KATARZYNA NIERODA
FOT. INTERNET

ILE KOSZTUJĄ
Ceny choinek z plantacji choinkowej Nadleśnictwa Sokołów:
- do 1 m wysokości – 25 zł/ szt.
- 1,1 m do 1,5 m wysokości – 30 zł/ szt.
- 1,6 m do 2,5 m wysokości – 45 zł/ szt.
- 2,6 m do 3,5 m wysokości – 75 zł/ szt.
- powyżej 3,5 m wysokości – 100 zł/ szt. + 55 zł za każdy kolejny metr wysokości.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe