2
2020
2014-05-06

Załatwimy to demokratycznie


Kosów Lacki - jedni chcą wiatraków, drudzy nie. W ten oto sposób w niewielkiej gminie powstał wielki konflikt. Jak go rozstrzygnąć - pytamy o to władze gminy. Z burmistrzem Janem Słomiakiem rozmawia Kamil Waszczuk.

- Budowa farm wiatrowych w gminie Kosów Lacki planowana jest od kilku lat, bodajże trzech?
- 3 lata temu podpisaliśmy list intencyjny z firmą Conerga. W 2011 roku odbyło się spotkanie z panią dyrektor tej firmy. Poinformowaliśmy o tym mieszkańców, zorganizowane były spotkania w Buczynie i Wyszomierzu. Potem rozpoczęło się przygotowywanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. I przez następne 3 lata była cisza, nic nie ruszało w sprawie budowy. Brakowało przepisów wykonawczych do ustawy rządowej. Temat energii odnawialnej bardzo spowolniał.

- ...Ale powrócił pod koniec 2013 roku?
- Tak, w grudniu ubiegłego roku wpłynął do nas protest z miejscowości Buczyn. Zawiązało się tam stowarzyszenie. Jego członkowie nazbierali ponad 200 podpisów. Nie są to tylko podpisy mieszkańców naszej gminy. Podpisali się także mieszkańcy gmin: Sterdyń i Sabnie. 

[...]

- Tuż po tym jak mieszkańcy zaczęli protestować, do urzędu wpłynęła kolejna petycja. Powstała druga grupa, czyli zwolennicy wiatraków. Kto jest za tym, aby te wiatraki powstały?
- Mieszkańcy czterech wsi: Grzymał, Wyszomierza, Sągol i Kutysk. W tym rejonie ziemie co prawda są słabsze, ale mieszkańcy chcą tam budować elektrownie wiatrowe. Ludzie zwykle mało zarabiają, a około dwóch tysięcy złotych miesięcznie które by otrzymywali z dzierżawy działki, to dla nich dużo. Zwolennicy wiatraków zebrali już około 100 podpisów. 

- W innych gminach problem jest o tyle mniejszy bo protestują albo wszyscy, albo nikt. W Kosowie jest wymiana poglądów. W jaki sposób gmina zamierza rozstrzygnąć ten sporny temat?
- [...] Ten sporny temat zamierzamy załatwić demokratycznie. Ponieważ są podpisy za i przeciw, chcemy przeprowadzić konsultacje na zasadach lokalnego referendum, gdzie każdy z mieszkańców będzie mógł zabrać głos. 

Cały wywiad w najbliższym papierowym wydaniu.

KAMIL WASZCZUK

« wróć | komentarze [3]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

A w MIEŚCIE biogazownia u p.Sztajerwalda to nie przeszkadza? Już się buduje!!!!!!!!!!!

ze wsi
2014-05-13 21:07:16

Budować co tam się wieśniaków pytać i to szybko

stach
2014-05-07 20:45:50

Budujcie niech chociaż ktoś ma parę groszy

ulek
2014-05-07 06:22:56
Strona 1/1


Dane kontaktowe