42
2019
2011-03-26

Zajęcia na basenie dają im wiele radości


W ramach projekt „Jesteśmy po to, by wzajemnie sobie pomagać w podróży zwanej życiem” grupa uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim bierze udział w niezwykle dla nich atrakcyjnych zajęciach na krytej pływalni.

- Cel główny tego projektu to wyrównywanie szans edukacyjnych niepełnosprawnych uczniów, uczęszczających do Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim poprzez organizację cyklu zajęć: sportowych, na krytej pływalni, artystycznych, rozwijających kompetencje kluczowe oraz wyjazdów studyjnych – mówi Sylwia Kamińska, koordynator projektu. – Uczniowie, którzy uczestniczą w zajęciach na basenie są szkoleni przez wykwalifikowanych instruktorów i ratowników. Dostaną też certyfikaty potwierdzające udział w zajęciach. Autorzy projektu pomyśleli też o zakupie dla uczestników odpowiednich akcesoriów do ćwiczeń w wodzie.

Chętnie przychodzą
- W zajęciach, które trwają od grudnia a zakończą się w czerwcu, bierze udział w sumie 16 dzieci, podzielonych na 3 grupy: w dwóch są dzieci z lżejszym upośledzeniem, w trzeciej – z głębszym. Plan przewiduje 30 godzin zajęć dla pierwszych dwóch grup i 51 godzin dla trzeciej grupy. Dzieci mają podczas nich oswoić się z wodą, realizowana jest też elementarna nauka pływania. Cały czas towarzyszą im rodzice – wyjaśnia Dariusz Dacków, instruktor pływacki, opiekujący się uczestnikami projektu. – Bardzo dobrze pracuje mi się zarówno z dziećmi, jak i z ich rodzicami. Z pierwszą i drugą grupą spotykamy się raz w tygodniu, z trzecią – dwa razy w tygodniu. Dzieci chętnie tu przychodzą, chętnie się uczą. Nasza współpraca naprawdę jest wzorowa.

Niezwykłe przeżycie
- Te spotkania na basenie dają nam wszystkim dużo radości. Sebastian jest dzieckiem autystycznym, przeważnie mamy zajęcia w domu. Tym bardziej cieszymy się, że udało nam się z niego wyjść do ludzi, że ktoś przygotował taką propozycję. Jest ona dla rodziców, takich jak ja - bardzo ważna – mówi Irena Nazarczuk, mama Sebastiana. – Mój syn jak tylko widzi torbę i klapki – bardzo się cieszy. Bo wie, że idziemy na basen.
- Te zajęcia bardzo dużo dają naszym dzieciom, jeśli chodzi o rozwijanie sprawności fizycznej, ale mają także wpływ na rozwój psychologiczny – dodaje Agnieszka Lipka, mama Marleny. – Pan Darek ma świetny kontakt z dziećmi, doskonale sobie z nimi radzi, potrafi się nimi zająć.
- Czasem z moim synem Tomkiem chodziłam na basen, ale nie chciał uczyć się pływać – mówi Magdalena Wieckowska. – Zajęcia z panem Darkiem sprawiły, że udało się osiągnąć to, czego ja sama nie mogłam – Tomek już pływa.
- Dziękujemy wszystkim, którzy stworzyli ten projekt, zaangażowali się w jego realizację i go sfinansowali – podkreślają zgodnie rodzice uczestników zajęć na basenie.

O projekcie
Projekt „Jesteśmy po to, by wzajemnie sobie pomagać w podróży zwanej życiem” realizowany jest przez Powiat Sokołowski w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX, Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, działanie 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Rozpoczął się 1 września 2010 r. i potrwa do 30 czerwca 2011 r.
Koszty realizacji projektu to kwota 274 015 zł, z czego dofinansowanie unijne z EFS wynosi 265 794, 55 zł, a wkład własny wnioskodawcy 8 220, 45 zł.
TEKST/FOT. BOŻENA GONTARZ

BIURO PROJEKTU:
Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim
Ul. Wolności 23, pokój 303
Tel. 25 781-74-94; fax 25 781-74-50
e-mail:
efs@powiat-sokolowski.pl
www.powiat-sokolowski.pl (zakładka EFS)

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe