17
2020
2021-02-02

Zajęcia do wyboru


Z końcem roku dobrze jest posumować pracę, przeanalizować ją i wyciągnąć właściwe wnioski do dalszej aktywności. Dziś chcemy przedstawić „zajęcia do wyboru”, co oznacza lekcje wychowania fizycznego realizowane w formie sekcji sportowych, udział w których jest obowiązkowy dla ucznia Zespołu Szkół Salezjańskich w Sokołowie Podlaskim.

To novum pedagogiczne zaistniało w roku szkolnym 2003/4 z inicjatywy ówczesnego Dyrektora ks. Juliana Dzierżaka. Otóż trzecią godzinę w-f
w tygodniu władze szkolne pozwoliły realizować w postaci zajęć fakultatywnych / czyli do wyboru/. W Szkole Salezjańskiej pierwotnie te zajęcia nazwano „sekcje sportowe” /ale pamiętajmy, że dopiero przy minimum trzykrotnych systematycznych zajęciach w tygodniu podwyższają się umiejętności i sprawności sportowca/.

Młodzież Szkoły, zgodnie z Regulaminem w/w zajęć, na początku roku szkolnego zapisuje się do zaoferowanych sekcji sportowych. Niektórzy kontynuują wybór z roku poprzedniego, a niektórzy bardziej kierują się z kim będą na sekcji, kto ją prowadzi, czy nie będzie ona kolidować z odjazdem busa, „korkami z matmy” itp.

W roku szkolnym 2020/21 sekcje sportowe realizowane są od godz. 14.30 do godz. 16.00. Prowadzi je sześciu nauczycieli w-f, wspomagając się specjalistami w dziedzinach takich jak szachy i strzelectwo. Inne sekcje to: siatkówka dz. i chł., tenis stołowy, basen-pływanie, piłka nożna, koszykówka dz., ścianka wspinaczkowa, badminton, taniec towarzyski.
Tygodniowo jest łącznie 19 godzin lekcyjnych sekcji sportowych /w poprzednie lata były również takie sekcje jak: kolarstwo, kajaki, piłka ręczna/.​

„Zajęcia do wyboru” są oceniane przez nauczyciela w-f w skali 1-6 i wpisane do dziennika szkolnego. Ocenę półroczną i roczną natomiast wystawia nauczyciel w-f mający z danym uczniem 2 godz. w systemie klasowo-lekcyjnym /biorąc pod uwagę oceny z w/w zajęć/.
W/w systemem lekcje w-f były również prowadzone kilka lat w I Liceum Ogólnokształcącym ul. Sadowa 11. Ten system ma zalety i wady, które dyrekcja każdej szkoły bierze pod uwagę i ewentualnie stosuje go u siebie. Uważam, że temat ten godzien jest pracy magisterskiej studenta kierunku pedagogicznego.Kazimierz Zdzichowski sdb,
Juliusz Nowicki

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe