17
2020
2013-01-18

Zagrała Wielka Orkiestra


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy tradycyjnie już zagrała w Sokołowskim Ośrodku Kultury. 13 stycznia wielu mieszkańców miasta przyszło, aby wspólnie bawić się, licytować cenne przedmioty i wspierać akcję, której pomysłodawcą jest Jerzy Owsiak.

Program działań w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sokołowie był bogaty. Odbył się pokaz ratownictwa medycznego OSP. Na scenie Sokołowskiego Ośrodka Kultury wystąpiły zespoły na co dzień działające w SOK: Grupa Teatralna „Kolej-Na”, soliści z dziecięcej grupy wokalnej „Voci Bambini” a także zespół muzyczny Prowokacja z I LO im. Marii Skłodowskiej Curie oraz Reflekt z Mińska Mazowieckiego. Gwiazdą wieczoru był zespół muzyczny Power Play.
Cały czas odbywały się licytacje przedmiotów podarowanych przez sponsorów. Na uczestników WOŚP czekał też specjalny tort, a na zakończenie wieczoru - tradycyjne światełko do nieba, czyli pokaz fajerwerków. W Sokołowie tego dnia udało się zebrać 17.219,40 zł.

Dla starszych
21 finał WOŚP odbywał się pod hasłem „Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów”. - Pieniądze zebrane w 21. Finale chcemy podzielić - informowali organizatorzy. - Połowę wykorzystamy na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka, połowę na wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych. W tym drugim przypadku nasza pomoc trafi tylko do kilku wybranych placówek w każdym województwie. W Polsce istnieje niewiele oddziałów geriatrycznych, zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb. Jest to jedna z najbardziej zaniedbanych dziedzin w polskim systemie ochrony zdrowia. Mamy jednak nadzieję, iż rozgłos, jaki zawsze towarzyszy Finałowi, będzie okazją, by uświadomić nam wszystkim, że jest to problem, którego nie można dalej unikać. W ciągu minionej dekady obserwujemy postępujące zmiany sytuacji demograficznej. Społeczeństwo się starzeje, upada tradycyjny model rodziny wielopokoleniowej. Wokół nas  żyje i będzie żyło coraz więcej osób w podeszłym wieku, wymagających pomocy medycznej w walce z chorobami przewlekłymi. Osób, które zasługują na dobre wyposażenie oddziałów szpitalnych, ośrodków opiekuńczych, na troskę i zrozumienie lekarza, i na końcu na poszanowanie godności przez wszystkich dookoła.

Na konkretny cel
Celem Fundacji WOŚP jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Cel ten jest realizowany poprzez zbiórki Finałowe, zakup sprzętu na oddziały medyczne szpitali w całej Polsce, a także przez prowadzenie sześciu ogólnopolskich programów medycznych i jednego edukacyjnego. Fundacja najczęściej kojarzy się ze styczniową publiczną zbiórką pieniędzy zwaną Finałem WOŚP. Pośród śniegów i mrozów na ulicę wychodzą tysiące wolontariuszy i miliony Polaków, by wspólnie zbierać pieniądze na konkretny, wcześniej wytyczony przez Fundację medyczny cel. Do tej pory zbierano między innymi dla: kardiochirurgii dziecięcej; ratowania życia dzieci poszkodowanych w wypadkach; ratowania życie niemowląt i dzieci młodszych; ratowanie życia dzieci z chorobami nerek; ratowanie życia dzieci z wadami wrodzonymi; nowoczesne metody diagnostyki i leczenia w neonatologii i pediatrii.

KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe