17
2020
2011-04-15

Zaczęło się wiosenne kichanie


Co roku wiosną wiele osób cierpi na katar sienny, wywołany przez pyłki roślinne. Równie częste są alergiczne ataki astmy oskrzelowej wywołane przez zapach kwiatów albo kontaktowe podrażnienia skóry w wyniku bezpośredniego kontaktu z sokiem lub powierzchnią liści lub łodyg.

Lepiej więc, nie rezygnując ze spaceru po łące lub pracy w ogrodzie, zachować pewne środki ostrożności.

Pyłki i zarodniki
Najgroźniejsze są trawy i ich szlachetna odmiana - zboża. Ich drażniące pyłki unoszą się w powietrzu od początku kwietnia do pierwszej dekady września. Wywołują katar sienny, ataki astmy, mogą też być przyczyną wysypki na skórze. Druga grupa roślin produkujących bardzo dużo uczulającego pyłku to kwiaty z rodziny złożonych: nagietki, stokrotki, astry, aksamitki, rumianki, cynie, złocienie itp.
Dla alergików niebezpieczne jest to, że rośliny z tej rodziny botanicznej są bardzo rozpowszechnione zarówno w „dzikiej" przyrodzie, jak i w ogrodach, i mają długi okres kwitnienia (praktycznie przez cały sezon wegetacyjny).
Krócej, ale równie silnie pylą: leszczyna i olcha (luty, marzec), brzoza (od połowy marca do końca maja) oraz bardzo rozpowszechnione chwasty - bylice, komosy i szarłat (lipiec, sierpień, wrzesień).
Komunikaty o stężeniu pyłku tych roślin w powietrzu podawane są prognozach pogody, podobnie jak stężenia zarodników paproci i grzybów.

Znane - nieznane
Oprócz tych powszechnie znanych „winowajców", wiele popularnych roślin ogrodowych, domowych lub kupowanych w kwiaciarniach również ma właściwości alergenne. Skórcze oskrzeli może wywołać pyłek lub olejki zapachowe pelargonii, rezedy, dalii, goździków, chabrów, słoneczników, groszku pachnącego, ligustru oraz takich drzew jak klon, buk, grab, jesion, topola i wierzba.
Wysypką, egzemą lub podrażnieniem skóry może się skończyć kontakt z liśćmi i pędami popularnych roślin balkonowych: niecierpka i pelargonii, a także groszku pachnącego, margerytek, pierwiosnków, zawilców, kaczeńców, jaskrów i sasanek.
Na bukiet dla alergika nie nadają się alstremerie ani lilie, a z roślin doniczkowych: hiacynt, szeflera, cyneraria i pierwiosnek kubkowaty (zwany prymulką).
Niebezpieczeństwo czai się nawet wśród ziół, owoców i warzyw. W słoneczny dzień dotykanie liści selera lub dziurawca może się skończyć zapaleniem skóry. Reakcje alergiczne powoduje także kontakt skóry z młodymi pędami szparagów, liśćmi pomidora, papryki, dyni, rzodkiewki, rumianku, chrzanu, truskawek i agrestu, a także strąkami bobu.
Ze względu na obfite wydzielanie pyłku w warzywniku alergika nie wolno sadzić pomidorów, kukurydzy, bobu, szczawiu i rabarbaru. Trzeba też zrezygnować z orzechów (zarówno włoskich, jak i laskowych).

Uwaga - trujące!
Do roślin, których lepiej unikać, zwłaszcza gdy w ogrodzie są dzieci, należą gatunki o trującym soku lub owocach. Należą do nich: efektowny rącznik (zwany karłowym lub jednorocznym kasztanowcem), naparstnica purpurowa, groszek pachnący, wilec, sasanka, zawilec, łubin, jaskier, ciemiernik, podobny do ostróżek tojad, wilczomlecze uprawiane dla ozdobnych liści, bluszcz, glicynia, ligustr, wawrzynek wilczełyko, złotokap i różaneczniki.

Jak się ratować
Zarówno zatrucia, jak i objawy alergiczne wymagają bezwzględnie natychmiastowej pomocy lekarskiej. Z domowych sposobów wspomagających zaleconą przez lekarza kurację można polecić picie naparu z melisy dla zmniejszenia stresu wywołanego przez alergię, obmywanie chorej skóry naparem z rumianku i szałwii, a także spożywanie cebuli, ananasa oraz witamin B i C. Zawarte w cebuli związki siarki, podobnie jak bromelina wyodrębniona z ananasa łagodzą reakcje alergiczne. Witaminy z grupy B (dobrym ich źródłem są np. drożdże) wzmacniają układ nerwowy, przyczyniając się do zmniejszenia stresu uczuleniowego. Duże dawki witaminy C (1000-2000 mg dziennie) przyczyniają się do produkowania przez organizm substancji hamujących procesy alergiczne, ale ich przyjmowanie należy uzgodnić z lekarzem.
TEKST/FOT. BG

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe