17
2020
2012-05-21

Zacięta walka o drogi!


Podczas majowego spotkania samorządowców powiatu sokołowskiego, które odbyło się w Urzędzie Gminy w Ceranowie po raz kolejny poruszono temat remontów dróg. Dyskusja pomiędzy starostą, a wójtami była bardzo ożywiona. Ostatecznie udało się podjąć pewne decyzje.

                                                   

Jak się okazało powiat sokołowski jeszcze w tym roku ma zamiar przeznaczyć kilka milionów złotych na remont dróg. Ta dobra wiadomość stała się powodem konfliktu, w którym wójtowie spierali się o to, w której gminie drogi powinny zostać wyremontowane w pierwszej kolejności. Jak wiadomo stan dróg w powiecie sokołowskim znacznie odbiega od ideału dlatego wybór konkretnych odcinków nie był łatwy. Starosta sokołowski długo dyskutował z wójtami, ostatecznie udało się podjąć pewne decyzje.

Jak informuje jeden z członków Zarządu Dróg Powiatowych, Tadeusz Mróz w pierwszej kolejności zostaną wyremontowane następujące trasy

- Zaczniemy od przebudowy mostu na rzece Buczynce, w miejscowości Wólka Rytelska. Inwestycja zostanie wykonana w ramach dotacji z rezerwy ogólnej Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Planowany koszt inwestycji, wynosi 800 tys. zł. Gmina Ceranów deklaruje dofinansowanie w kwocie 100 tys. zł, natomiast dotacja z ministerstwa sięga 50% wartości inwestycji, czyli 400 tys. zł. W tym wypadku koszty powiatu wyniosłyby 300 tys. zł. Inna droga, która w tym roku doczeka się modernizacji, to droga powiatowa w gminie Bielany – informuje przedstawiciel Zarządu  – Poza tym planujemy również modernizację drogi w obrębie ewidencyjnym Bielany–Wąsy - Kudelczyn, w gminie Bielany, na odcinku o długości 1580 m. Tutaj chcemy pozyskać dotację z funduszu na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, którym dysponuje Marszałek Województwa Mazowieckiego. Nie wiemy jeszcze jaka byłaby wysokość dotacji, ale liczymy na około 57 tys. zł.

Wójt gminy Sokołów Podlaski Marcin Pasik był szczególnie mocno zaangażowany w dyskusję o tym, które gminy dostaną fundusze na przebudowę dróg. Ostatecznie udało mu się wywalczyć modernizację niebezpiecznego zakrętu w miejscowości Przywózki. Koszt tej inwestycji szacowany jest na ok. 600tys. zł i ma być pokryty po połowie z budżetu powiatu i gminy Sokołów.

7 milionów złotych – właśnie ta kwota zostanie przeznaczona na remont tzw. dróg zalewowych. Fundusze na tą inicjatywę można pozyskać z programu odbudowy infrastruktury komunalnej zniszczonej przez powódź.

- W tym wypadku dotacje pochodzą z budżetu państwa, a środkami dysponuje Wojewoda Mazowiecki. Powiat zgłosił kilka inwestycji, a mianowicie odbudowę drogi na odcinku Rytele-Wszołki – Rytele-Święckie do granicy administracyjnej powiatu sokołowskiego, o długości ponad 6 km. Wartość zadania, to około 4 mln zł. Druga droga, to trasa na odcinku Jabłonna Lacka – Krzemień Wieś – Wieska-Wieś, o długości 3 km. Wartość zadania wynosi ponad 1,5 mln zł. I trzecia droga, to odbudowa na odcinku Nowa-Wieś – Stary Ratyniec o długości 3375 m (wartość ponad 1 mln) – informuje Tadeusz Mróz. - Przy wymienionych inwestycjach wkład powiatu wynosiłby około 1 362 476 zł.

Gdyby udało się pozyskać wszystkie wyżej wymienione fundusze możliwa byłaby również modernizacja drogi w Rogowie i Grzymałach. Obydwie drogi pilnie wymagają gruntownej przebudowy, co bardzo podkreślał starosta Leszek Iwaniuk.

- Mieszkańcy tych miejscowości od lat muszą zmagać się z fatalnym stanem tych dróg. Nie możemy o nich zapominać. Im też się coś należy w tej kwestii – przekonywał starosta.

Miejmy nadzieję, że uda się zrealizować każdą z wyżej wymienionych inwestycji, a mieszkańcy w końcu będą mogli bezpiecznie poruszać się po drogach powiatowych.

 

JF

« wróć | komentarze [4]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

trochę za krf3tka wypowiedz w związku ztym trduno się odnieść do niej ale jedną obwodnicę ten Pan już nam zafundował biegnie ona przez centra wiosek w ktf3rych był wf3jtem już w tej chwili mieszkańcom pękają budynki co będzie dalej zobaczymy .Czy obok Kruczkowskiego siedzi radny Mołodciak mąż wf3jt Kłodawy .Jeżeli tak to to jest to rodzynek radnych powiatu stosownie do potrzeb starosty jest on albo pracownikiem Starosty albo radnym powiatu -kto o tym decyduje ,że pracuje na dwf3ch etatach -może to wspf3lna przeszłość samorządowa ,może wspf3lne interesy z czsf3w kiedy powstawały zalążki tego dziwnego tworu samorz\ądowqego w Gminie Kłodawa gdzie wielu radnych mają nazwisko takie samo jak Wf3jt.

Tatiana
2012-06-08 01:17:12

Jak to "gdzie"?Rozeszło sie po kieszeniach,ktore sa bardzo głębokie!


2012-05-31 18:20:02

Zebrało się grono niekompetentnych ludzików i dzielą. Co to 7 mln.zł na drogi.A ile wpłynęło z akcyzy paliwowej i podatku drogowego.Mi wychodzi ok. 16 mln. To gdzie jest 9?.

wiem
2012-05-25 15:28:07

To chyba musiało by być 20 metrowe tsaunami żeby powódź dotarła do części miejscowości. Ale jak starostwo więcej wody poleje w temacie inwestycji drogowych to tak może być. Kolejny skok na kase - pieniądze powodziowe tam gdzie powodzi nie było kilkadziesiąt lat i pewnie nie będzie chyba że starosta tak dalej będzie polewał jak polewa.

Cze
2012-05-23 13:34:46
Strona 1/1


Dane kontaktowe