15
2019
2018-03-27

Zachwycili talentem i patriotyczną postawą


W środę 21 marca 2018 r. na deskach Sokołowskiego Ośrodka Kultury miał miejsce niezwykle poruszający spektakl. Młodzi aktorzy z grupy teatralnej "Sposób na teatr" działającej przy Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim zaprezentowali sztukę patriotyczną pt. "Póki starczy sił".

Przed rozpoczęciem spektaklu głos zabrała dyrektor ZS Nr 1 Małgorzata Baranowska, która podziękowała dyrektorowi Marcinowi Celińskiemu za zaproszenie placówki do projektu "Niepodległa", realizowanego przez SOK z okazji 100-lecia niepodległości w Polsce oraz za możliwość wystawienia spektaklu na deskach Ośrodka.

Dyrektor Marcin Celiński dodał, że w ramach ogólnopolskiego programu "Niepodległa" stworzonego przez Narodowe Centrum Kultury powstał sokołowski program "Moje Niepodległe Miasto". Obejmuje on ponad 40 wydarzeń o tematyce patriotycznej, które będą realizowane w naszym mieście przez cały rok.

Fabuła przedstawienia "Póki starczy sił" została osnuta wokół historii dziadka, który – choć sam jest patriotą – nie wierzy w patriotyzm młodego pokolenia. Na skutek tajemniczych wydarzeń wyrusza w przeszłość z dwójką swoich wnuków i tym samym wszyscy stają się uczestnikami wydarzeń kształtujących polską niepodległość. Spotykają postaci, które niezaprzeczalnie uznaje się za wzór poświęcenia dla Ojczyzny m.in. naczelnego kapelana powstania styczniowego ks. gen. Stanisława Brzóskę. Retrospekcja zmienia spojrzenie sędziwego patrioty na współczesną młodzież i pokazuje, że również i ona może być zdolna do Wielkich Czynów i poświęceń.

Spektakl przeplatany był elementami muzycznymi – śpiewem i tańcem oraz uzupełniony został obrazem multimedialnym, dodatkowo potęgującym wrażenia.

Gościem honorowym, który zaszczycił artystów swoją obecnością i z wielkim wzruszeniem obejrzał spektakl był Pan Tadeusz Wolaniecki, Polak, który przez całą okupację dawał schronienie i żywił żołnierzy podziemia.

Widowisko zostało wystawione na deskach SOK dwukrotnie – o godz. 10.00 dla młodzieży sokołowskich szkół oraz o godz. 18.00 dla mieszkańców miasta.

- Jestem z was dumna – powiedziała po spektaklu dyrektor Małgorzata Baranowska i podziękowała obecnym na widowni rodzicom młodych aktorów za kształtowanie w swoich dzieciach patriotycznej postawy.

- Póki mamy taką młodzież, możemy być spokojni o przyszłość naszego kraju – podsumował wydarzenie dyrektor Marcin Celiński.
O scenariusz i reżyserię spektaklu zadbali Agnieszka Pachołowska i Norbert Haftek. Scenografią zajęła się Renata Chomiuk, a pomoc techniczną zapewnili Patrycja Czapska i Michał Gorczyca. Obsadę tworzyli: Kamil Woźniak (dziadek), Mateusz Miszczuk (wnuk), Karolina Redes (wnuczka, taniec), Michał Kiełczykowski (Juliusz Słowacki, żołnierz, taniec), Mateusz Struś (ks. gen. Stanisław Brzóska, oficer), Kamil Wasik (strażnik, taniec), Artur Wycech (szlachcic, więzień, żołnierz, oficer), Katarzyna Księżopolska (taniec), Mariusz Kwaśniak (taniec), Piotr Sobolewski (fortepian), Kinga Stokowska (śpiew).

Grupa "Sposób na teatr" chciałaby serdecznie podziękować za wsparcie oraz pomoc w realizacji projektu Pani dyrektor Małgorzacie Baranowskiej, Pani dyrektor Beacie Pękale, Pani dyrektor Jolancie Cudziło - Abramczuk oraz Panu dyrektorowi Marcinowi Celińskiemu wraz z pracownikami Sokołowskiego Ośrodka Kultury.
Katarzyna Dybowska
Fot: K.D., ZS Nr 1 w Sokołowie Podl.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe