17
2020
2018-10-09

Za nami ćwiczenia „Cetynia 2018”


Przez dwa dni, 25 i 26 września na terenie powiatu sokołowskiego prowadzone były powiatowo-gminne ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Cetynia 2018”. W praktycznych działaniach wzięły udział: Wojskowa Komenda Uzupełnień w Siedlcach, 53 batalion Obrony Terytorialnej z Siedlec, jednostki straży
pożarnej i Policji.


Ćwiczenia odbywały się na terenie Parku Przemysłowego w Sokołowie Podlaskim oraz
na terenie zapory zbiornika Niewiadoma na terenie gminy Sabnie. W ramach działań pozorowano pole walki z użyciem amunicji ćwiczebnej i sztucznego dymu. W ich trakcie m.in. sprawdzano gotowość do prowadzenia akcji kurierskiej na terenie powiatu oraz symulowano zabezpieczenie drogi i przemarszu wojsk we współdziałaniu z 53bOT.
W gminnych placówkach oświatowych m.in. w Repkach i w Bielanach zabezpieczano dzieci i nauczycieli przed skażeniem radioaktywnym oraz stworzono tam punkty do wydawania preparatów jodowych, które podaje się w przypadku awarii w elektrowniach jądrowych na terenie sąsiednich państw. W trakcie ćwiczeń przeprowadzona została również głośna próba niedawno zainstalowanych nowych syren alarmowych. Zwieńczeniem działań była podsumowująca konferencja z udziałem wszystkich uczestników podczas której wymieniono się uwagami i wnioskami. Z prowadzonych działań sporządzano meldunki, które przekazano do organów nadrzędnych.

Istotą zorganizowania i przeprowadzenia działań było doskonalenie zasad współdziałania pomiędzy organami administracji samorządowej, a służbami gminnymi i powiatowymi, oraz sprawdzenie zdolności ćwiczących do wykonywania zadań obronnych. Ćwiczenia przeprowadzane są cyklicznie co 3 lata i wynikają z obowiązku nałożonego przez wojewodę.

Obserwatorami ćwiczeń byli kierownicy powiatowych służb, inspekcji, przedstawiciele samorządów, organ kontrolny z Urzędu Wojewódzkiego (WBiZK) oraz komendant WKU. 

Ewelina Wolska 
Fot. powiat-sokolowski.pl

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe