17
2020
2013-07-12

Z Ukrainy do Sokołowa Podlaskiego


W sokołowskim Domu Miłosierdzia Caritas im. Jana Pawła II w dniach 23 VI – 7 VII przebywała ponad pięćdziesięcioosobową grupa dzieci i młodzieży z Emilczyna, Rychalska, Hulenki, Olewska, Wierówki (Żytomierszczyzna) na Ukrainie.
Wypoczynek zorganizował ks. dr Piotr Arbaszewski, dyrektor Domu. Młodzież z Ukrainy przyjeżdża do Sokołowa od trzech lat.
W ubiegłym roku było sto osób. Większość gości ma polskie korzenie, mimo że Żytomierszczyzna została odłączona od Macierzy po drugim rozbiorze w 1792 roku i do Polski już nie powróciła. Jak powiedział ks. Arbaszewski, który wielokrotnie przebywał na dawnych polskich kresach wschodnich, dzieje rodzin tych młodych ludzi są bardzo pogmatwane i niejednokrotnie tragiczne. Nie było łatwo Polakom w Związku Radzieckim, prześladowania trwały aż do lat 90-tych.
Pobyt gości z Ukrainy miał charakter formacyjno-rekreacyjny. Odwiedzili oni między innymi Drohiczyn, Grabarkę, Siemiatycze, Ciechanowiec, Węgrów, Warszawę. Program każdego dnia był bardzo różnorodny - basen, pobyt w Straży Pożarnej, wizyta policji, rozgrywki sportowe, festiwal piosenki, koncerty. Codziennie odbywały się spotkania w grupach, konferencje, wykłady i Msza Święta. Grupa była bardzo zadowolona z pobytu w naszym mieście.
Uczestników do wyjazdu kwalifikował istniejący w Emilczynie Dom Polski im. Jana Pawła II, a do Sokołowa przyjechała również Ludmiała Korbut, prezes Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego Polaków im. Jana Pawła II. Zadanie jest koordynowane przez Caritas Polska, a współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe