17
2020
2017-08-22

XVI Turniej Rycerski na Zamku w Liwie


   W sobotę, 12 sierpnia na Zamku w Liwie odbyła się XVI edycja Turnieju Rycerskiego. Organizatorzy zapewnili barwne widowisko odtwarzające średniowieczną muzykę, stroje i walki rycerskie, a odwiedzający mogli w tym dniu przenieść się w czasie do tamtej epoki.   Impreza trwała od rana aż do późnych godzin wieczornych i zgromadziła tłumy odwiedzających. 
   XVI Turniej Rycerski na Zamku w Liwie to jedna z bardziej widowiskowych imprez tego typu w naszym regionie, która zyskała sobie uznanie i renomę w świecie współczesnego rycerstwa, jak i u odbiorców. Jak co roku na zamek przybyło rycerstwo z całej Polski, a podzamcze zaroiło się od dam, rycerzy i kramów średniowiecznych rzemieślników. Głównym celem imprezy jest pokazanie epoki wieków średnich, a przy tym propagowanie idei szlachetnego rycerstwa oraz pożytecznego spędzania wolnego czasu.  Impreza odbywa się cyklicznie od 2001 roku.
   Organizatorzy zaplanowali przebogaty program. Turniej rozpoczął się o godz. 11.00 zaprezentowaniem zawodników, grup bojowych i bractw rycerskich, wśród których nie zabrakło kobiet. Następnie przez kilka godzin widzowie podziwiać mogli nieustraszonych i dzielnych rycerzy, którzy walczyli ze sobą w pełnej zbroi ze stali, a upalna pogoda na pewno nie ułatwiała zadania. Jako pierwszy odbył się pojedynek w parach rycerskich, czyli tak zwany „Samowtór”. Następnie widzowie obejrzeli turniej piątek bohurtowych, czyli pięcioosobowych drużyn rycerskich, w którym zawodnicy stanęli  do walki z dowolną bronią białą z czasów średniowiecza. „Bohurt” należy do z najbardziej brutalnych turniejów, gdzie liczą się nie punkty, tylko powalenia przeciwnika na ziemię. Podczas tego widowiska z pewnością nie zabrakło emocji. Potem rozpoczęły się walki „O tytuł Fechmistrza Liwskiego”, czyli pojedynki szermierzy. W finale stanęli do pojedynku bracia Krzysztof Szatecki i Robert Szatecki. Wśród wielu przygotowanych atrakcji uczestnicy turnieju mieli okazję obejrzeć pokaz sokolniczy. Prowadził go Piotr Zadworny, sokolnik profesjonalista i wielki pasjonat. Licznie zgromadzona publiczność mogła się wiele dowiedzieć się na temat zapomnianej dziedziny, jaką jest sokolnictwo. Niegdyś sokoły posiadał każdy możny pan na swoim zamku. Słuchający zapoznali się ze sposobami ujarzmiania dzikich ptaków oraz mogli oglądać je w locie, zaś chętne osoby mogły wziąć czynny udział w pokazie i ptaki przylatywały do nich. 
   Następnie, odbyły się walki o zdobycie flagi, czyli taktyczne starcia trójek rycerskich. A po nich obyła się „Konna konfrontacja”, czyli pokazy rycerzy konnych. W średniowieczu turnieje rycerskie i gonitwy były niezwykle popularne. Podczas występu zawodnicy na swoich rumakach urządzali gonitwy do pierścienia, pojedynkując się mieczami oraz walcząc na kopie. O godz. 19.30 odbył się najbardziej efektowny i spektakularny punkt programu, czyli „Bitwa Wieczorna”. Po bitwie odbył się  koncert zespołu Viatores, który prezentował muzykę taką jaką grano w dawnych wiekach na dworach. Wieczorem odbyły się walki adeptów Akademii Fechtunku Virtus, czyli walki juniorów mieczem sportowym a następnie coś dla fanów MMA, czyli fullkontaktowa walka na miecze z udziałem najlepszych zawodników w konkurencjach rycerskich w Polsce. Na zakończenie imprezy odbył się pokaz tańca z ogniem w wykonaniu grupy Antares oraz pokaz sztucznych ogni.
Przez cały dzień na zwiedzających czekały liczne atrakcje m.in. warsztaty walki mieczem sportowym, szczudlarstwa, rzemiosła, strzelnica łucznicza. Na chętnych czekała również średniowieczna fotobudka, gdzie każdy mógł przebrać się w postać ze średniowiecza i na miejscu otrzymać wywołane zdjęcie. 
   Przedsięwzięcie nie odbyłoby się bez sponsorów: Miasto Węgrów, Powiat Węgrowski, Gmina Liw, ADDIT Węgrów, BOMET Węgrów, Fabryka mebli ML DARIUSZ NISZCZ, Media Foldruk,  Liw Zamek i Zbrojownia, Zamek Liw Stowarzyszenie Kulturalne Ziemi Liwskiej, Zakład Opieki Zdrowotnej w Węgrowie, Rodzina Państwa Sodomirskich z Liwa, Związek Międzygminny Wodociągów i Kanalizacji Wiejskich w Węgrowie, Nadleśnictwo Łochów.
 
Ewelina Wolska

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe