17
2020
2018-10-11

XV Festyn Pożegnanie Lata w Publicznej Szkole Podstawowej w Jabłonnie Lackiej - „Dla Niepodległej”


„Ojczyzno moja! W życiu tyle razy Pytałem serca, gdzie Cię szukać trzeba? Najczęściej były to umarłe głazy Albo tęsknota do twojego nieba, Co takie mgliste i z chmurą na czole Dzisiaj nie pytać, odpowiadać wolę: Ojczyzna nasza to nasz dom rodzinny, Który kochamy - choć jest bez nas inny.” Tymi słowami rozpoczęliśmy 23 września 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Jabłonnie Lackiej XV Festyn Pożegnanie Lata, którego hasło przewodnie brzmiało „Dla Niepodległej”.

 W bieżącym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w związku z tym postanowiliśmy uczcić to niezwykłe święto i poświęcić naszą imprezę tej właśnie okoliczności.

Przybyłych na festyn powitała dyrektor szkoły pani Jolanta Kondraciuk. Miło nam było gościć: przedstawicieli instytucji powiatowych, władze gminy, rodziców i licznie przybyłych mieszkańców.

Tyle lat walczono o naszą wolność, dziś nie musimy walczyć i strzelać, dziś nie musimy oddawać swego życia, ale pamiętamy tych wszystkich, którzy nie szczędzili Polsce tego, co dla ludzi najcenniejsze, którzy wszystko, co najlepsze złożyli u stóp Matki-Ojczyzny. Uroczystość rozpoczęliśmy od złożenia kwiatów przy pomnikach upamiętniających poległych. Następnie odbył się Bieg Niepodległości. Wzięli w nim udział ochotnicy w trzech kategoriach wiekowych. Każdy mógł spróbować swoich sił i choć w taki sposób złożyć hołd przodkom, którzy poświecili swoje życie dla wolności.

Na scenie rozbrzmiewały patriotyczne utwory w wykonaniu przedszkolaków, uczniów szkół w Bujałach, Czekanowie i Dzierzbach. Nie zabrakło też naszych małych artystów z klasy II, szkolnego chóru i przedstawicieli koła teatralnego Abstrakcja. Harcerzom szczególnie bliskie są wartości, o których mówiliśmy i oni także przy dźwiękach gitary złożyli hołd wszystkim tym, którzy oddali życie za Ojczyznę. Na koniec części artystycznej wspólnie śpiewaliśmy z lokalnym ludowym zespołem Jabłoniacy.

Podczas festynu zostały rozstrzygnięte dwa konkursy: plastyczny - „Symbole niepodległości” i fotograficzny - „Moja niepodległa Ojczyzna”. Prace uczniów były wyjątkowo piękne i pomysłowe. Mogliśmy je podziwiać na przygotowanej wcześniej wystawie. KRUS także rozstrzygnął przeprowadzony przez siebie konkurs, nagradzając najpiękniejsze prace. Swoje stoiska prezentowali także: PBS w Sokołowie Podlaskim wraz z SKO, Powiatowa Stacja SANEPID oraz twórcy ludowi.

Z całego serca dziękujemy wszystkim instytucjom i sponsorom za pomoc w organizacji uroczystości

Mówimy Ojczyzna, wolność, niepodległość, odwaga, braterstwo, poświęcenie, hołd... Cóż znaczą dziś te słowa? Kto ma nas nauczyć je rozumieć i nadawać im nowego znaczenia. Młodzi ludzie muszą czerpać z doświadczeń rodziców, nauczycieli i wychowawców. O tym staraliśmy się pamiętać podczas tegorocznego festynu. Niech nadrzędnym celem dla każdego z nas będzie Ojczyzna i Wolność, i tak jak naszym ojcom, dziadom, i pradziadom niech także nam towarzyszy hasło Bóg – Honor – Ojczyzna.

Koordynatorkami festynu "Pożegnanie Lata" były Serafin Beata i Sowa Urszula.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

www.wiescisokolowskie.pl/galeria/215,pozegnanie-lata-w-jablonnie.html


Info / Fot: Szkoła Podstawowa w Jabłonnie Lackiej

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe