17
2020
2019-07-29

XIX Podlaskie Święto Chleba


Podlaskie Święto Chleba to największa impreza organizowana w ciechanowieckim muzeum oraz w Województwie Podlaskim. Przyciąga co roku ponad 30 tysięcy turystów, którzy przez cały dzień uczestniczą w pokazach zwyczajów i obrzędów agrarnych, poznają tradycje ludowe związane z rolnictwem i świętowaniem na wsi oraz zapoznają się z tradycyjnym sposobem pieczenia chleba i symboliką z nim związaną.

Żniwa, dożynki oraz wieńce dożynkowe i bukiety żniwne od zawsze pełniły znaczącą rolę w życiu religijnym. Jednak w tradycyjnej formie są zjawiskiem zanikającym w krajobrazie wsi polskiej. Podlaskie Święto Chleba aktywizuje społeczność oraz przybliża unikalne zjawiska kulturowe poprzez interaktywne, międzypokoleniowe działania. Wydarzenie zachęca do aktywnego uczestniczenia w działaniu na rzecz ochrony tradycji i kultury ludowej.

Forma prezentacji wydarzenia przyciąga nie tylko miłośników folkloru. Wyjątkową i jedyną w skali kraju atrakcją jest parada zabytkowych ciągników i ciągówek z naszej (największej w Polsce) kolekcji. To wydarzenie o bardzo szerokim programie edukacyjno-rozrywkowym, podane w niebanalny, ale jednocześnie prosty sposób. Celem imprezy jest popularyzacja zanikających zwyczajów agrarnych i chrześcijańskich, pokazanie lub przypomnienie widzom pracy dawnych maszyn rolniczych oraz tradycji związanych z życiem w dawnych czasach.

Plenerowe wydarzenie w skansenie to niezwykle atrakcyjna forma prezentacji szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, które zniknęło już bezpowrotnie z życia polskiej wsi. Polacy uchodzą za naród lubiący świętować, przywiązany do tradycji, ceniący dawne obyczaje, dlatego kultywowanie i podtrzymywanie pięknych tradycji ludowych, to najlepsza forma nauki historii, historii regionu, a poprzez to również patriotyzmu.

Interaktywny charakter Święta Chleba zachęca do udziału całe rodziny. Widzowie mogą aktywnie uczestniczyć w koszeniu zboża, ustawianiu snopków, młócić zboże cepami, wykonywać równianki.

Od rana przybyłym do Muzeum gościom czas umilają występy kapel ludowych i zespołów folklorystycznych, a na zakończenie w amfiteatrze odbywa się koncert Gwiazdy Wieczoru. W tym roku wystąpią folk rockowy zespół Mitra z Gdańska oraz doskonale znany szerokiej publiczności zespół GOLEC uORKIESTRA.

Patronat honorowy nad imprezą objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Podlaski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego.

Podlaskie Święto Chleba ma długą historię i swoją własną tradycję, znaną już od lat bardzo szerokiej publiczności. W związku z tym, wydarzenie to otrzymało najbardziej prestiżowe wyróżnienie – Podlaską Markę Roku.


XIX PODLASKIE ŚWIĘTO CHLEBA - 11 sierpnia 2019 r. 


PROGRAM UROCZYSTOŚCI:
10.00 - Msza Święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu
11.30 - Przejazd zaprzęgów konnych z kościoła do Muzeum Rolnictwa
12.00 - Uroczyste otwarcie XIX Podlaskiego Święta Chleba
12.45 - Parada zabytkowych ciągników i lokomobili
13.40 - STUDIO PIOSENKI FART
14.40 - Warszawskie Combo Taneczne
16.00 - The Cajun Spices
17.00 - Warszawska Kapela z Targówka

KONCERTY W AMFITEATRZE:
18.00 - Mitra
20.00 - GOLEC UORKIESTRA

CEREMONIA DOŻYNKOWA (SKANSEN B - POLE PRZY WIATRAKU):
14.30 - Wyjazd orszaku żniwnego
14.45 - Pokazy żniwne na polu - wyjście w pole, żęcie sierpem, koszenie kosą, odpoczynek, oborywanie przepiórki
15.30 - Pokaz młócenia zboża na polu
16.00 - Przemarsz orszaku dożynkowego z pola do dworu, przekazanie wieńca dożynkowego

Ponadto:
Od godz. 10.00 - Pokazy wypieku chleba w plenerowym piecu chlebowym ; występy zespołów folklorystycznych i kapel ludowych; stoiska piekarnicze, stragany twórców ludowych, rękodzieło, jadło regionalne, wesołe miasteczko, atrakcje dla dzieci i dorosłych; zwiedzanie wystaw i zabytkowych obiektów w skansenie; plenerowa wystawa lokomobil, ciągników i silników zakupionych ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego;

10.00 - 14.00 - Konkurs na wykonanie równianki (skansen A - zagroda szlachecka)
14.00 - Obrzęd święcenia zwierząt
16.00 - rozstrzygnięcie konkursu na wykonanie równianki ( zagroda szlachecka - skansen A)


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe