17
2020
2012-10-19

XII Dzień Papieski


Tegoroczny Dzień Papieski odbywał się pod hasłem "Jan Paweł II - Papież Rodziny". 14 października Sokołowski Ośrodek Kultury zorganizował z tej okazji uroczysty koncert, w którym wzięły udział chóry z Polski i Ukrainy.

Dzień Papieski obchodzony jest w całej Polsce od 2001 roku. Z tej okazji w wielu miastach organizowane są liczne koncerty, spotkania, konferencje, wystawy. Także Sokołów Podlaski pamięta o Ojcu Świętym Janie Pawle II. Od dwunastu lat w drugą niedzielę października odbywają się tu koncerty chóralne, w ramach których prezentowane są pieśni różnych wyznań. W tym roku w Sokołowskim Ośrodku Kultury wystąpiła grupa Voci Cantati z Sokołowa, Męski Zespół Wokalny Kairos z Lublina, jedyny w Polsce zespół 16 mężczyzn mający w swoim repertuarze piękne śpiewy cerkiewne oraz fragmenty liturgii ormiańskiej, gruzińskiej i greckiej, oraz Chór Ojców Prawosławnych z Dubna, miasta partnerskiego Sokołowa Podlaskiego.
- W 2001 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Papieski i po raz pierwszy w Sokołowskim Ośrodku Kultury zorganizowaliśmy koncert pieśni chóralnej - mówi dyrektor SOK Maria Koc. - Był to koncert ekumeniczny i tak było przez następne lata. Te wydarzenia organizowane z okazji Dnia Papieskiego miały różnorodny charakter. Od kilku lat w piątki poprzedzające właściwe obchody, odbywa się koncert "Dzieci Ojcu Świętemu". W czasie tych obchodów organizowaliśmy sesje popularno-naukowe, wystawy, spotkania, a dziś znów koncert o charakterze ekumenicznym. W tym dniu zwróćmy się pamięcią ku błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Ten dzień był ustanowiony, byśmy pamiętali o Ojcu Świętym w sposób szczególny.
Koncert trzech chórów był niezwykle interesującym wydarzeniem. Z pewnością wzbudzał w słuchaczach emocje i skłaniał do refleksji.

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe