1
2020
2012-04-06

XI Jarmark Wielkanocny


Tegoroczny Jarmark Wielkanocny odbył się po raz jedenasty. 1 kwietnia w Sokołowskim Ośrodku Kultury nie zabrakło atrakcyjnych stoisk, na których można było kupić pisanki, ozdoby wielkanocne, nalewki, pasztety, kiełbasy, domowe wędliny oraz najróżniejsze wypieki.

- W Niedzielę Palmową już tradycyjnie w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbywa się Jarmark Wielkanocny oraz Powiatowy Konkurs Tradycyjnych Wypieków Wielkanocnych - mówi dyrektor SOK, Maria Koc. - Od lat zapraszamy do udziału w Jarmarku i Konkursie gospodynie z powiatu sokołowskiego, jak również twórców ludowych, rękodzielników, koła gospodyń wiejskich i tych wszystkich, którzy zajmują się sztuką i rękodziełem. Stąd też w ramach Jarmarku 26 stoisk, a w ramach Konkursu Wypieków aż 20 stoisk. Bardzo nas to cieszy, bo zarówno gospodynie, jak i twórcy bardzo chętnie odpowiadają na nasze zaproszenie. Mieszkańcy również przychodzą, oglądają, smakują, kupują. Jest to bardzo dobra okazja, aby spróbować, jak rzeczywiście te tradycyjne wypieki wyglądały i smakowały na Podlasiu. Żyjemy przecież w regionie o pięknych tradycjach, również kulinarnych. Warto te tradycje podkreślać, kultywować, prezentować, tak żeby młodzi również zdawali sobie sprawę z tego, jak wyglądała dawna kuchnia. Są to wspaniałe potrawy, warto do nich sięgać i zawsze są dużo smaczniejsze niż te współczesne. Nasi dziadkowie i babcie pod tym względem mieli wspaniały gust. Jeśli chodzi o ciasta to bardzo lubię babkę gotowaną, chociaż nie jest to aż tak tradycyjny wypiek. Prym wśród wypieków dla mnie i mojej rodziny wiedzie podlaski sękacz, który też zawsze kupuję na Jarmarku.

Komisja Konkursowa powołana do rozstrzygnięcia XI Powiatowego Konkursu Tradycyjnych Wypieków Wielkanocnych odbywającego się w Sokołowskim Ośrodku Kultury w ramach XI  Świątecznego Jarmarku Wielkanocnego, w składzie Alicja Jankiewicz - Alarcon (Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki), Hanna Boruc (Starostwo Powiatowe), Wanda Wierzchowska (Prezes Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego), Jolanta Wojtkowska (Kierownik Terenowego Zespołu Doradczego), Maria Sudnik (Kierownik Działu Przedsiębiorczości i Gospodarstwa Wiejskiego MODR), Agnieszka Czaczkowska (Dyrektor Banku BGŻ Oddział Sokołów Podlaski) po obejrzeniu stoisk biorących udział w konkursie i degustacji potraw postanowiła przyznać wystawcom nagrody i wyróżnienia.

Pierwszą nagrodę - 450 zł oraz żelazko, otrzymała Anna Bielińska z Ceranowa za atrakcyjne stoisko, różnorodność wypieków, a w szczególności za babkę cytrynową. Dwie drugie nagrody - 300 zł oraz żelazko otrzymały: Wanda Oksięciuk za różnorodność wypieków, w szczególności za mazurka orzechowego i sękacz oraz Krystyna Czyżewska za różnorodność wypieków, w szczególności za babkę z dynią i cynamonem. Trzy trzecie nagrody w wysokości 200 zł przypadły w udziale: Mirosławie Komosie za sernik, sękacz i wypieki z własnych produktów, Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego za różnorodność wypieków i wystrój stoiska oraz Wiesławie Kur za babkę herbacianą i wystrój stoiska. Wyróżnienia po 150 zł przyznano: Agacie Dmowskiej za zajączki, koszyczki i jaskółcze gniazda, Romie Orłowskiej za paschę oraz Zofii Kalinowskiej za różnorodność wypieków. Wyróżnienia po 100 zł otrzymały: Hanna Mikołajewska, Iwona Walendziak, Irena Bohdan, Zofia Ogrzewała, Bożena Cieślak, Marianna Kuźma, Irena Filipczuk, Krystyna Jabłońska, 91 Drużyna Harcerska "Tanijas". Nagrody zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe (3000 zł) oraz Bank BGŻ Sokołów Podlaski (nagrody rzeczowe).

 

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Gratuluję sponsorom - BANK BGŻ w Sokołowie i Starostwu.

aaa
2012-04-07 11:15:21
Strona 1/1


Dane kontaktowe