17
2020
2017-03-13

X Ogólnopolski Halowy Turniej Drabin Hakowych


Po raz dziesiąty na krytej wspinalni w Sokołowie Podlaskim odbył się Ogólnopolski Halowy Turniej Drabin Hakowych. Rekordzista wspiął się na trzecie piętro w 14,62 sekundy.

9 marca w Sokołowie Podlaskim odbył się jubileuszowy się Ogólnopolski Halowy Turniej Drabin Hakowych. W rywalizacji wzięło udział 94 zawodników z całej Polski. Zadanie, jakie musieli wykonać strażacy, polegało na jak najszybszym dobiegnięciu z drabiną hakową do ściany wspinalni i wspięcie się przy jej użyciu na 3. piętro. Każdy zawodnik miał możliwość dwukrotnego wykonanie zadania – w klasyfikacji końcowej pod uwagę brany był wyższy wynik. Strażacy poradzili sobie doskonale, zadziwiając swoją sprawnością.
Obecnie drabina hakowa, wykorzystywana w zawodach, nie jest używana w pracy strażaków. St. bryg. Roman Malinowski, Komendant PSP w Sokołowie Podlaskim, podkreśla jednak, że taki trening przynosi ogromne korzyści w czasie akcji pożarniczej:
Drabina hakowa jest sportem dla ludzi odważnych. Bardzo często ci początkujący mają z tym pewien problem, ale właśnie trening w grabinie hakowej uczy ludzi zachowania w sytuacjach trudnych – w stanach zagrożenia wysokością – jak sobie radzić, jak opanować własne emocje, jak sprawić, żeby być bezpiecznym i żeby dzięki temu można było w sytuacjach rzeczywistych zagrożeń spokojnie i w sposób opanowany pomóc innym. Taki jest cel tego sportu.
Sport pożarniczy trenowany jest w ramach doskonalenia zawodowego. W skali kraju zajmuje się nim około 300 osób, ale do zawodów wydelegowani zostali ci najsprawniejsi. Z sokołowskiej komendy w turnieju startowało 10-ciu zawodników.
Podczas X Ogólnopolskiego Halowego Turnieju Drabin Hakowych w Sokołowie Podlaskim najlepszy okazał się Mirosław Cyrson z Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku – wykonał zadanie w czasie 14,62 sekundy. Drugie miejsce na podium wywalczył Dawid Kacperski z Komendy Powiatowej w Zwoleniu z czasem 14,85 sekundy, trzecie – Szymon Morański z Komendy Powiatowej w Chełmnie wykonując zadanie w czasie 15,12 sekundy. W opublikowanej ósemce najlepszych zawodników, z których każdy osiągnął czas poniżej 16 sekund, znalazł się jeden zawodnik z województwa mazowieckiego – laureat drugiego miejsca, Dawid Kacperski. Komisję sędziowską turnieju stanowił zespół zatwierdzony przez Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej pod przewodnictwem st. kpt. Piotra Tuszyńskiego.

Pierwszy turniej pożarniczy odbył się w sokołowskiej komendzie dziesięć lat temu w nieukończonym budynku. W 2005 roku podjęta została decyzja o budowie nowej strażnicy, w roku 2007 udało się część obiektu przekazać do użytku – tę, która miała służyć edukacji, sprawności fizycznej i szkoleniom strażaków. Jednym z elementów takich szkoleń jest rywalizacja w sporcie pożarniczym, a sokołowska wspinalnia jest jedną z pięciu tego typu obiektów w Polsce.
Kiedy nasza wspinalnia została oddana do użytku, wpadł nam do głowy pomysł, by zaprosić najlepszych strażaków, najbardziej sprawnych do rywalizacji. Zjechało się ponad 100 osób, tych rzeczywiście najlepszych. Była to pierwsza rywalizacja, w niedokończonym jeszcze budynku, ale została bardzo pozytywnie oceniona nie tylko przez startujących, ale również przez ówczesne władze pożarnicze w Komendzie Głównej. Decyzją Komendanta Głównego sokołowski turniej został wprowadzony do stałego harmonogramu cyklu corocznych rozgrywek o Puchar Komendanta Głównego, jest turniejem otwierającym sezon – mówił St. bryg. Roman Malinowski, Komendant PSP w Sokołowie Podlaskim
Jak mówił Komendant PSP w Sokołowie, czwartkowy turniej był otwierającym sezon. Już 23 marca w Toruniu odbędą się Halowe Mistrzostwa Polski, następnie w okresie wiosenno-letnim odbywać będą się turnieje przygotowujące w wielu miejscach kraju. W maju finał zaplanowany został wojewódzki w Kozienicach, natomiast na początku czerwca odbędą się Mistrzostwa Polski w Częstochowie. W Sokołowie następne zawody zaplanowane są w połowie września. Będzie to turniej w dwuboju pożarniczym – prócz wspinalni i drabiny hakowej zawodnicy będą musieli pokonać 100 m z przeszkodami. Warto wspomnieć, że Sokołów, prócz jednej z pięciu wspinalni w Polsce, posiada także jedną z lepszych bieżni na terenie kraju.


PJoF

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe