2
2020
2013-01-18

Wzrost stężeń zanieczyszczeń w powietrzu


W związku ze wzrostem stężeń zanieczyszczeń w powietrzu, występującym w okresie grzewczym i spowodowanym w dużej mierze przez spalanie odpadów, informujemy mieszkańców miasta Sokołowa Podlaskiego, że w piecach domowych oraz na terenie nieruchomości obowiązuje bezwzględny zakaz spalania odpadów.
Jest to związane nie tylko z regulacjami prawnymi i ochroną środowiska, ale także z troską o zdrowie i życie mieszkańców. Spalanie odpadów w nieprzystosowanych do tego celu urządzeniach oraz w niekontrolowanych warunkach powoduje znaczne pogorszenie się jakości powietrza w mieście, a w szczególności na obszarach zabudowy jednorodzinnej. Pamiętajmy, że spalanie tworzyw sztucznych, gum, zanieczyszczonego impregnatami i innymi powłokami ochronnymi drewna oraz innych substancji palnych powoduje wytwarzanie silnie trujących związków w postaci dioksyn, furanów czy też metali ciężkich, mogących powodować wiele ciężkich chorób.
O zakazie spalania odpadów w nieprzystosowanych do tego celu urządzeniach mówi art. 44 ust. 1 ustawy o odpadach /Dz. U. z 2010 r., Nr 185, poz. 1248 j. t./. Spalanie odpadów z naruszeniem w/w przepisu jest wykroczeniem zagrożonym grzywną, a w skrajnych przypadkach może być nawet przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności (art. 71 ustawy o odpadach).
Z uwagi na powyższe pracownicy Urzędu Miasta w Sokołowie Podlaskim, na podstawie art. 379 i art. 380 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska /Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm./, będą przeprowadzać kontrolę palenisk domowych, zwłaszcza w tych budynkach, z których wydostający się dym z komina może wskazywać na spalanie odpadów. Osoby przyłapane na spalaniu odpadów powinny się liczyć z surowymi sankcjami.
(i)

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe