29
2022
2022-12-19

Wystawa "Znani nieznani. Polacy światu"


12 grudnia 2022 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim odbyła się inauguracja wystawy „Znani Nieznani” wchodzącej w skład cyklu przedsięwzięć pt. „Polacy światu”. Została przygotowana przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Wystawa trafiła do szkoły z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W wydarzeniu wzięło udział wielu znamienitych gości: Pani Iwona Kozłowska Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny w Konfederacji Szwajcarskiej oraz Księstwie Lichtenstein, Pani Joanna Malinowska – Dyrektor Biura Senatorskiego Senatora Waldemara Kraski, Pani Joanna Jałosińska Główny Wizytator Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Sławomir Kowalski Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Pani Aleksandra Kucy Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Pani Barbara Sośnicka, Naczelnik wydziału Polonii i Polaków za Granicą, Pani Dorota Byszewska, Radca w Wydziale Spraw Programowych, Pani Dorota Skrzypek Mazowiecki Wicekurator Oświaty, Pani Hanna Krajewska Dyrektor Archiwum Państwowej Akademii Nauk w Warszawie, Ks. prof. dr hab. Jan Pietrzykowski Dyrektor Archiwum Salezjańskiej Inspektorii w Warszawie, Pan prof. dr hab. Marek Gugała Prorektor ds. studiów Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Pan Jacek Sosnowski Dziekan Wydziału Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach, Pani Elżbieta Sadowska Starosta Powiatu Sokołów Podlaski, Pan Bogusław Karakula Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski. Ponadto szkoła gościła dyrektorów sokołowskich instytucji i szkół oraz przedstawicieli samorządów uczniowskich z opiekunami.

Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali montaż słowno – muzyczny dotyczący losu polskich emigrantów. Dopełnieniem występu był ciekawy wykład pani Hanny Krajewskiej – dyrektora Archiwum Państwowej Akademii Nauk w Warszawie, który przybliżył sylwetki bohaterów wystawy. Oprawę muzyczną przygotował zespół „The Rolnik Stones” pod kierunkiem pana Michała Ostromeckiego oraz Szkolny Chór pod batutą pani Anety Mroczek.

Wystawa „Znani nieznani. Polacy światu” składa się z 23 plansz, na których są zaprezentowane dokonania 44 wybitnych Polaków, o których większość z nas wie niewiele. „Są wśród nich polscy badacze Syberii, zesłańcy i dobrowolcy, którym świat zawdzięcza pierwsze opisy ich przybranej ojczyzny - Syberii, jak Jan Czerski czy Aleksander Czekanowski, odkrywcy morza Buriatów Bajkału, badacze jego fauny i flory, jak Benedykt Dybowski czy Wiktor Godlewski miłośnicy Jakucji, jak Edward Piekarski czy Wacław Sieroszewski, dzięki którym znamy obyczaje ludu Sacha. Jest odkrywca wielu białych plam na mapach Azji, m.in. znawca starożytnej Samarkandy, glacjolog i geolog - Leon Barszczewski. Są też pisarze, poeci, których los rzucił do Kazachstanu tj. Adolf Januszkiewicz, Gustaw Zieliński. Są również duchowni, którzy oddali się posłudze duszpasterskiej by służyć potrzebującym, którzy nie mieli możliwości powrotu do swoich ojczyzn, jak w tym przypadku w Kazachstanie ks. Władysław Bukowiński, czy jezuita, lekarz okulista w Chinach Wacław Szuniewicz, franciszkanin, misjonarz w Japonii Władysław Żebrowski”.

Wystawa jest udostępniona zwiedzającym do 21 grudnia. Zapraszamy.


Info. ZS CKR
Fot. K. W. 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe