17
2020
2012-10-16

Wystawa "Warto być Polakiem"


"Warto być Polakiem" to tytuł wystawy poświęconej pamięci śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ekspozycja powstała kilka miesięcy temu staraniem Fundacji Nowy Kierunek oraz Macieja Chojnowskiego, osobistego fotografa prezydenta Kaczyńskiego. Wystawę można oglądać w parku im. Mickiewicza od 7 października.

Podstawową bazą dokumentacyjną, na której oparto wystawę są najistotniejsze i najbardziej charakterystyczne fragmenty przemówień, wykładów, listów i wywiadów Lecha Kaczyńskiego z lat 2005 - 2010, opatrzone fotogramami z okresu prezydentury. Ekspozycja ukazuje również dzieciństwo, okres działalności niepodległościowej w PRL oraz pozostałe etapy działalności publicznej śp. Lecha Kaczyńskiego, do momentu zaprzysiężenia na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej 23 grudnia 2005 roku.

Najważniejsze dla Polski
- Wystawa obrazuje sposób myślenia Prezydenta o najważniejszych dla Polski sprawach, przedstawiając katalog wartości, do których się odwoływał oraz wskazywane przezeń cele i zadania - mówił podczas otwarcia wystawy Paweł Kryszczuk z Sokołowskiego Ośrodka Kultury. - Ekspozycja, podobnie jak wcześniej opublikowana książka "Warto być Polakiem", zachęca do refleksji nad myślą polityczną Lecha Kaczyńskiego - właśnie dzisiaj, będąc naszą wspólną spuścizną, ukazuje jak trafne i aktualne jest przesłanie myśli Lecha Kaczyńskiego w czasach niepewnych dla Polski i całej Europy. Celem wystawy jest refleksja nad niemającym precedensu dramatem państwa, tragicznie przerwaną prezydenturą oraz utratą elit państw. Projekt jest przede wszystkim przesłaniem dla potomnych, ocaleniem od zapomnienia i przemilczenia. Jest także propozycją dla Rzeczpospolitej, dla młodych Polaków.

Okrutny los
Najlepszym wprowadzeniem do wystawy są słowa Macieja Łopińskiego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Cytat ten umieszczony został na otwierającej ekspozycję planszy: "10 kwietnia 2010 roku, w dniu tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem, prezydentura Lecha Kaczyńskiego została nagle przerwana. Lecha Kaczyński to pierwszy prezydent niepodległej III Rzeczpospolitej, o którym okrutny los każe nam mówić już tylko w czasie przeszłym. To zobowiązuje - nie tylko do szacunku wobec zmarłego, ale też do podjęcia refleksji nad jego spuścizną. My wszyscy - i ci, którzy prezydenta popierali, współpracowali z nim, podzielali jego wizję państwa, i ci, którzy zachowywali krytyczny dystans i wchodzili z prezydentem w spór - mamy dziś szansę odkryć tę prezydenturę. Mamy szansę oddać jej sprawiedliwość i, niezależnie od dzielących nas naturalnych różnic, uznać ją za wspólne dobro naszego odrodzonego państwa."

Miejsce w Europie
- 29 maja 2008 roku był niewątpliwie jednym z najważniejszych dni w dotychczasowej historii Sokołowa Podlaskiego - mówił podczas spotkania burmistrz Bogusław Karakula. - Tego dnia prezydent Lech Kaczyński odwiedził Sokołów Podlaski i pośmiertnie odznaczył Orderem Orła Białego ks. gen. Stanisława Brzóskę, ostatniego dowódcę powstania styczniowego na naszych terenach. Nikt z nas wtedy nie przypuszczał, że za niespełna dwa lata prezydent zginie w tak tragicznych okolicznościach. Prezydent Lech Kaczyński całą swoją prezydenturą i życiem udowadniał jak trzeba walczyć o Polskę. To podczas jego prezydentury Polska zaczęła odzyskiwać należne jej miejsce na mapie Europy.
Poseł Krzysztof Tchórzewski, który również przybył na otwarcie wystawy do Sokołowa, dzielił się z zebranymi swoimi wspomnieniami dotyczącymi tragicznie zmarłego prezydenta.
Na zakończenie dokonano uroczystego otwarcia wystawy, którą można podziwiać do 13 października.

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe