17
2020
2011-12-09

Wystawa sokołowskich twórców


Utalentowani artyści związani z Sokołowem Podlaskim nie po raz pierwszy pokazują swoje prace. Cykl wystaw pod nazwą "Sokołowscy twórcy" cieszy się ogromną popularnością, a do grupy wciąż dołączają nowi członkowie. 2 grudnia zaprezentowano kolejną już wystawę, tym razem pod tytułem "Opowiem Ci o...". Swoje prace pokazali: Joanna Błońska, Adam Borowy, Beata Daniluk, Piotr Daniluk, Roman Domański, Michał Godlewski, Anna Kaczor, Aneta Kocak, Andrzej Kublik, Stanisław Kuś, Andrzej Malinowski, Artur Minasyan, Teresa Pieniak, Katarzyna Piotrowska, Andrzej Radziszewski, Elżbieta Radziszewska, Aleksandra Rukasz, Renata Sawicka, Jolanta Świderska, Małgorzata Świsłowska.

 

Tajemnica szczęścia

- Kim jestem? Dokąd zmierzam? Kto mnie prowadzi? Komu pozwalam się prowadzić? Jak dobrze jest zdążać we właściwym kierunku - podkreśla Joanna Błońska, instruktorka w Sokołowskim Ośrodku Kultury i pomysłodawczyni cyklu wystaw. - Czy kwiaty mają jeszcze zapach? Matka to ktoś niesłychanie ważny, słońce rozświetla jej skronie i radośnie kręci się wkoło. Drzewa kłaniają się, krople deszczu też są obecne. Oczy mrużę w zachwycie nad tęczą, która zsyła barwy na ziemię i przemienia ją w Ziemię Obiecaną. Dłonie wyciągnięte wysoko wielbią Boga, który czeka cierpliwie. Okno zagląda ciekawie do domu, w którym stół nakryty czeka, kwiaty na stole, krzesła w oczekiwaniu i ciepła zupa próbuje się ulotnić. Słowa złe pouciekały, kłamstwo też się ukryło, tylko prawda roześmiana radośnie czeka na progu. Gdzie szukać tajemnicy szczęścia, które błogim pokojem ogarnia serce i w szczęśliwym omdleniu pozostaje? Jest takie miejsce, jest taki czas, jest taka wolność, która wybiera miłość do wszelkich stworzeń i mówi Bogu: tak.

 

Opowiada o sobie

Artysta, który szuka inspiracji nie ma łatwego zadania przed sobą. - O czym opowiedzieć? Pytanie proste, ale odpowiedź wcale nie jest taka prosta - uważa Joanna Błońska. - Tyle spraw przewija się przed oczami, jedna goni drugą. Którą chwycić, którą zatrzymać, która jest najważniejsza, której kurczowo się przyczepić i nadać jej kształt, barwę, aby dotarła tam, gdzie ją wysyłamy. To nie jest proste zadanie. Szukając pomysłu na realizację jego, można było sięgnąć do przeszłości i gotowych form, które czekają ukryte na ujawnienie. Niektórzy w taki sposób rozwiązali stojący przed nimi problem. Inni tu i teraz znaleźli myśl, nadając jej kształt, wydobywając ją z rzeczywistości. Jedną z odpowiedzi na pytanie, które zostało postawione twórcom biorącym udział w wystawie "Opowiem Ci o..." jest odpowiedź ta, iż każdy niezależnie o czym opowiada, opowiada o sobie.

 

Cenieni twórcy

- Cieszę się, że tak licznie goście przybyli na otwarcie tej wystawy. To świadczy o tym jak lubiani i cenieni są sokołowscy twórcy - uważa dyrektor SOK, Maria Koc. Wystawy prac artystów związanych z Sokołowem prezentowane są regularnie od kilku lat w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Obecna wystawa jest kolejną, na której mogą oni zaprezentować swoje osiągnięcia w dziedzinie sztuk pięknych. Jest to z pewnością duża szansa, aby zaprezentować swoje dzieła szerszemu kręgowi odbiorców. Mieszkańcy miasta mogą z kolei przekonać się, w jaki sposób doskonalą swój talent artyści związani z Sokołowem. Tworzą oni prace w różnych technikach. Jest więc akryl, olej, pastele, aerograf oraz własne techniki. Wszystkie wzbudzają zainteresowanie.

Wystawę wspiera Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim. Ekspozycja będzie czynna do końca grudnia. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia!

 

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe