17
2020
2015-06-18

Wystawa poświęcona ks. Stanisławowi Brzósce w Senacie RP


11 czerwca w Warszawie w Senacie RP odbyła się uroczystość otwarcia wystawy poświęconej bohaterowi powstania styczniowego ks. Stanisławowi Brzósce. Niedawno minęła właśnie 150. rocznica śmierci ks. Brzóski na rynku w Sokołowie.

Otwarcie wystawy poprzedzone było podjęciem przez Senat specjalnej uchwały w sprawie uczczenia pamięci ostatniego dowódcy powstania styczniowego. 

Tuż po podjęciu uchwały marszałek Senatu Bogdan Borusewicz dokonał formalnego otwarcia wystawy. Wszystkich gości przywitała senator Maria Koc, która była inicjatorem podjętej uchwały senackiej. 
 
Ekspozycję wystawy przygotowało Archiwum Państwowe w Siedlcach kierowane przez dr Grzegorza Welika. Autorem wystawy był Bogusław Niemirka, który dokonał prezentacji zgromadzonych materiałów archiwalnych. Wykorzystano dokumenty i zdjęcia z zasobu Archiwum Państwowego w Siedlcach oraz  Archiwum Państwowego w Lublinie, Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Diecezji Siedleckiej i Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Wystawa została sfinansowana ze środków Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. 

Na wystawie zobaczyć można unikalne archiwalne dokumenty i fotografie obrazujące drogę życiową Stanisława Brzóski – od początków edukacji, przez pracę na parafiach w Sokołowie Podlaskim i Łukowie, po powstańczą epopeję, zakończoną straceniem przez rosyjskiego zaborcę na szubienicy w dniu 23 maja 1865 r. Niektóre dokumenty prezentowano po raz pierwszy.  Specjalnie przygotowane plansze z mapami ukazywały szczegółowo szlak bojowy ks. Brzóski w powstaniu oraz bazę społeczną, czyli drobnoszlacheckie wsie pod Sokołowem, w których ks. Brzóska mógł do końca liczyć na schronienie i bezinteresowne wsparcie. Nie zabrakło nawet mapy Krasnodąb Sypytek, gdzie powstańczy dowódca został po walce ujęty przez carskich żołdaków. Osobne miejsce zajęły fotografie, przedstawiające uroczystości odsłonięcia pomnika ks. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim w dniu 23 maja 1925 r. oraz nadania mu Orderu Orła Białego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2008 r.

Specjalnym gościem wystawy w Senacie były m.in. władze samorządowe Sokołowa z burmistrzem Bogusławem Karakulą. Obecni byli także uczniowie kilku klas gimnazjalnych z Sokołowa. 
 
Z informacji organizatorów wynika, że wystawa zagości w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Dodatkowo prezentowana tam będzie przygotowana przez Bogusława Niemirkę nowa monografia historyczna o ks. Brzósce.

Uroczystości w Senacie RP uczciły w godny sposób pamięć związanego z Sokołowem ostatniego dowódcy powstania styczniowego. 

WIĘCEJ ZDJĘĆ W NASZEJ GALERII FOTO

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Tak,w tym mieście istnieją tylko sukienkowi i ich sługusy.Zajęliby się uczciwą pracą obibole,a nie tylko w marszach zapier...ją.

Paniaptekarz
2015-06-23 16:06:36

Super, gdyby nie ten ks.Brzóska, to Sokołów by w ogóle nie istniał - takie mają wspaniałe dokonania ludzie nim rządzący. Super, po prostu super i ten Senat i ten burmistrz,....no po prostu super ! Czy za sto lat też będzie tylko ten ksiądz, który swoją drogą miał duże kłopoty na łonie KK, że walczył z bronią w ręku,czego duchownym nie wolno....!?

bebek
2015-06-23 12:38:20
Strona 1/1






Dane kontaktowe